התפקיד המשמעותי של תעשיית הסייבר בהתפתחות העולם הטכנולוגי

מתקפות סייבר על תאגידים, ממשלות ואנשים פרטיים ניצבו בראש רשימת האיומים הגלובליים הרבה לפני משבר הקורונה. אלא שבעקבות התפרצות הנגיף והגידול המשמעותי בהיקף הפעילות ברשת – גם מספר התקפות הסייבר זינק בהתאם. לפי ה-FBI, מפרוץ הקורונה חלה עלייה של 300%-400% בדיווחים על פשעי סייבר בארה"ב, ולפי חברת אבטחת המידע צ'ק פוינט הנגיף הביא לגידול של פי 6 במספר תקיפות ההאקרים, לכ-14 אלף תקיפות מדי יום בממוצע.

אלו הן חדשות טובות מאוד לתעשיית אבטחת הסייבר: הגידול במספר מתקפות הסייבר ובסכנות המתלוות לכך הובילו לצמיחה דרמטית בביקוש לפתרונות אבטחה, הן לחברות והן לאנשים פרטיים. הדבר כמובן היטיב עם חברות הסקטור ואפשר לתעשיית הסייבר לגלות עמידות למשבר הנוכחי (בדומה לענפי טכנולוגיה נוספים).

מגמה זו אכן משתקפת בדוחותיהן של חברות הסייבר. עונת הדוחות של הכספיים של 2020 היתה מגוונת אך חיובית בכללותה, במיוחד עבור חברות שמספקות פתרונות לעבודה מרחוק וחברות שעיקר פעילותן קשור להתקנה מרחוק של תוכנות אבטחת סייבר על מערכות ארגוניות קיימות. צ'ק פוינט, למשל, פרסמה דוחות טובים מהצפוי ברבעון האחרון של 2020, עם גידול של 3.5% בהכנסותיה השנתיות ביחס ל-2019 והכתה את התחזיות המוקדמות בשל גל המתקפות המקוונות במהלך הקורונה. מנכ"ל החברה, גיל שוויד, אף צוטט כמי שתיאר את שנת 2020 "כשנה עם אירועי סייבר שלא ישכחו".

אך הקורונה לא רק ייצרה לתעשיית הסייבר מנועי צמיחה וערוצי הכנסות פוטנציאליים שילוו אותה תקופה ארוכה – היא גם חידדה את העובדה שלתעשיית הסייבר יש חלק בלתי נפרד מהמהפכה הטכנולוגית. כפי שכתבנו בעבר, מגפת הקורונה עודדה אימוץ טכנולוגיות שנכנסו לחיינו בשנים האחרונות בקצב מהיר מהצפוי והגדילה את הפעילות בתעשיות שנשענות על חדשנות טכנולוגית: מסחר מקוון, 5G, שירותי סטרימינג, גיימינג ועוד. כעת ישנו צורך לאבטח את הפעילות בתעשיות הללו, שהאיומים עליהן גדלים בהתאם להעמקת השהייה במרחב הווירטואלי.

פתרונות אבטחה לענפים כגון מסחר אלקטרוני, מחשוב ענן ואפילו שיחות ווידאו – שהשימוש בהם גדל משמעותית – הם מנועי הצמיחה של תעשיית הסייבר. אך יותר מכך, הם המנוע לתפקידה המשמעותי והמתמשך של תעשיית הסייבר במעבר לעולם שנשען יותר ויותר על טכנולוגיה מתקדמת. לכן, להערכתנו התעשייה תשמור על אטרקטיביות השקעה גם בטווח הארוך ותמשיך לצמוח ככל שהעולם מעמיק את פעילותו במרחב הווירטואלי.

השימוש בטכנולוגיית ענן בארגונים יגדיל את הביקוש לפתרונות אבטחת ענן

תעשיות טכנולוגיות רבות נשענות ברובן על המרחב הווירטואלי, בדגש על טכנולוגיית מחשוב ענן המאפשרת לאחסן את המידע במקום שאינו פיזי. הגידול במספר הארגונים העושים שימוש בטכנולוגיות ענן (שמאפשרת, בין היתר, גם את האפשרות לעבוד מהבית) מעלה בחדות את המודעות והצורך להגנה מפני איומי סייבר.

תחום הענן כולו מוערך כיום בכ-190 מיליארד דולר, ולהערכתנו השימוש בטכנולוגיית ענן בקרב חברות יגדיל את הביקוש לפתרונות אבטחה מפני מתקפות סייבר בהיקף של כ-12 מיליארד דולר, עם צפי לצמיחה מידי שנה בכ-25% עד שנת 2023. בהקשר זה נציין כי בדומה לתעשיית הסייבר, גם לתעשיית הענן תפקיד משמעותי ומתמשך בהתפתחות העולם הטכנולוגי, שכן כיום רוב האתרים, האפליקציות והמערכות השונות מסתמכות על הענן.

גם האטה אפשרית בפעילותם של ארגונים וחברות לא צפויה להשפיע על היקף השקעותיהם באבטחת סייבר. לפי סקר בקרב מנהלי מערכות מידע (CIO) שפורסם באתר seekingalpha, קרוב למחציתם צופים כי בשנה הקרובה תחול ירידה בהיקף ההוצאות שלהם על IT (20% מנשאלים דווקא צפו כי ההוצאות הללו יעלו). ואולם, רובם המכריע של המשתתפים בסקר (86%) ציינו כי ההוצאות על אבטחה נמצאת מבחינתם בעדיפות גבוהה, כאשר 68% הקנו עדיפות לתחום מחשוב הענן.

אחד ממנועי הצמיחה של תעשיית הסייבר: תחום ה-IoT

השהות הממושכת בבית, לצד הגידול המהיר בשימוש באינטרנט ובתלות בו, העלו את החשיבות של תקשורת אינטרנט מהירה ואמינה המסוגלת להתמודד עם עומס משתמשים ומידע. לאור זאת, עלתה החשיבות של זירוז הטמעת רשת ה-5G  (הדור החדש של הרשתות הסלולריות) ברחבי העולם. המהפכה שתחולל טכנולוגיה זו צפויה להאיץ, בין היתר, את השימוש ב-IoTי (Internet of Things – חיבור חפצים פיזיים לרשת האינטרנט) ולהגדיל את הביקוש להגנה על מוצרים אלה מפני מתקפות סייבר. מספר המכשירים המחוברים לרשת יגדל מדי שנה, מכ-7 מיליארד כיום לכ-75 מיליארד מכשירים מחוברים עד שנת 2025. תחום אבטחת ה-IoT צפוי לגדול מדי שנה בשיעור ממוצע של כ-30%, צמיחה שתישען על ההאצה במספר המכשירים המחוברים לרשת וריבוי ההתקפות הצפוי על מכשירים אלה – מה שהופך את תחום ה-IoT לאחד ממנועי הצמיחה של תעשיית הסייבר.

הרגולציה מתהדקת והחברות נדרשות ליישר קו

הגידול בכמות המידע שנאספת על גולשים ברשת ואחסונו בשרתים ובענן הוביל לכך שהרגולטורים הטילו על החברות תקנות מחמירות למנגנוני אבטחת סייבר. תקנות אלה, כמו למשל תקנות הגנת הפרטיות באירופה – GDPR, מעלים את הביקוש לפתרונות הגנת המידע (Data Protection Market).התקנות המחמירות של ה-GDPR באירופה מהוות את עיקר הצמיחה. לפי תקנות אלה, חברה שמאחסנת בשרתיה נתונים אודות תושב אירופאי או שיש לה קשר כלשהו לאירופה, לרבות מיקום השרתים או שירותי הענן שלה, מחויבת לעמוד בכללי הגנת הפרטיות באירופה. כלומר על חברות אלו חלה חובה לאבטח את המערכות והשרתים שלהן בהתאם לדרישות, אחרת הן ייקנסו או ייתבעו על ידי הרשויות האירופיות, דבר שצפוי להגדיל את הביקוש לפתרונות אבטחת מידע.

בנוסף, גופים פיננסיים הגדילו משמעותית את המשאבים שהם משקיעים באבטחת המידע ובהטמעת טכנולוגיות ניטור והגנה. הסיבה לכך היא ההערכה שמתקפות סייבר מהוות את הסיכון הגבוה ביותר למערכת הבנקאות, אף יותר מסיכוני רגולציה, כפי שעלה מסקר הסיכונים של הפיקוח על הבנקים בישראל. לכן, ובכדי לעמוד בכללי הרגולציה, ענקיות הפיננסים משקיעות סכומי עתק מדי שנה בפתרונות אבטחת סייבר.

בשורה התחתונה

תעשיית אבטחת הסייבר, שנאמדה בכ–156.24 מיליארד דולר בשנת 2020, צפויה לפי התחזיות של ארגון Mordor Intelligence לצמוח עד סוף שנת 2026 לשווי מוערך של 352.25 מיליארד דולר – המשקף צמיחה שנתית ממוצעת (CAGR) של 14.5%. להערכתנו, הזינוק הצפוי בשווי תעשיית אבטחת הסייבר ינבע, בין היתר, מהטמעת טכנולוגיות ענן, גידול במכשירי IoT, וכן גידול בדרישות הרגולטוריות מהחברות וארגונים להתמודדות עם מתקפות סייבר ושמירה על מאגרי הנתונים.

 

לסקירות נוספות בנושא חדשנות בהשקעות >>

 

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

 

אין באמור משום התחייבות או הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או להשגת תשואה כלשהי ו/או רווח כלשהו ו/או מניעת הפסדים. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם, והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות למנהל התיקים ו/או לחברות קשורות אליו ו/או ללקוחותיהם עניין אישי במידע המוצג בסקירה זו, לרבות בנכסים המוצגים בה ו/או אחזקות בנכסים המפורטים בסקירה. מסמך זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ולא נועד לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. האמור מבוסס על מידע, אשר מנהל התיקים  סבור כי הוא מהימן. עם זאת, לא מנהל התיקים, לא כל מי שפועל מטעמו יכול לערוב לשלמותו או לדיוקו של האמור מסמך. האמור במסמך אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי המסמך ייקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות במסמך נכונות למועד פרסום הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. יודגש כי הערכות מנהל התיקים, המופיעות במסמך זה, מהוות מידע צופה פני עתיד, כמשמעות המונח בחוק ניירות ערך, התשכ"ח- 1968, אשר התממשותם אינה וודאית ואינם בשליטת מנהל התיקים. בנוסף האמור במסמך מתבסס על נתונים והערכות המבוססים על מקורות חיצוניים, ואשר תוכנם לא נבדק באופן עצמאי על-ידי החברה ולפיכך מנהל התיקים אינו אחראי לנכונותם. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהו למהימנות ולנכונות המידע המובא בה. מנהל התיקים אינו מחויב להודיע בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע המובא בסקירה מראש או בדיעבד. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, מסמך זה ו/או כל חלק ממנו בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מנהל התיקים. לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שלמנהל התיקים יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא : https://msh.co.il/migdal-capital-markets/investment-portfolio-management/full-disclosure/. התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שיש לו זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מנהל התיקים בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מנהל התיקים כל חובה להודיע על שינוי כאמור.

 

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)