המובילות של ישראל בתחום האנרגיה המתחדשת מתבטאת גם בביצועי החברות המקומיות

בשנים האחרונות נרשמת בכל רחבי העולם מגמה של מעבר לאנרגיות מתחדשות, כלומר הפקת חשמל ממקורות טבעיים: אור השמש (סולארי), רוח, מים (הידרואלקטרי) ואדמה (גיאותרמי). כעת, לאחר שישראל העלתה הילוך בתחום האנרגיה המתחדשת, הגל הירוק מגיע לבורסה בתל אביב. שורה של תכנונים ויעדים, הקמת מתקני אנרגיה מתחדשת בקצב מהיר, הקלות ברגולציה ושיפור מתמשך ביעילות פאנלים סולאריים, הפכו את ישראל למדינה מובילה בתחום האנרגיה המתחדשת – והדבר מתבטא היטב גם בביצועיהן של החברות המקומיות.

הקבלות מוכחות: בסוף חודש יוני פרסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה דו"ח מיוחד לפיו ישראל נמצאת במקום הראשון מבין מדינות ה-OECD ובמקום השני בעולם כולו בשיעור ייצור אנרגיה סולארית, עם ייצור של 8.7% מסך כלל צריכת החשמל (נכון לסוף 2019). כיום, ישראל כבר קרובה מאוד ליעד שהציבה לעצמה עד סוף 2020 – ייצור של 10% מהחשמל שלה מאנרגיות מתחדשות.

כאמור, גם מניותיהן של חברות האנרגיה המתחדשת הישראליות עולות בהתמדה, כשברקע מגמת העלייה בהיקף ההשקעות העולמי באנרגיה מתחדשת (300 מיליארד דולר ב-2019). חברת אנלייט, אשר לה זרועות רבות בתחום האנרגיה המתחדשת, מציגה יכולות ייצור מרשימות בישראל בפרויקטים שנמצאים כבר בשלבים מניבים, הקמה ופיתוח. רק לאחרונה זכתה אנלייט יחד עם החברות דוראל ואלומיי קפיטל במכרז ראשון מסוגו בישראל להקמת מתקנים פוטו וולטאיים בשילוב קיבולת אגירה, ולחברה פרויקטים מתוכננים בתחומים אלו לשנים הקרובות. חברת אנרג'יקס, שהיא בין הגדולות מהתחום שנסחרות בישראל, זינקה בכ-152% בשנתיים האחרונות, הודות ליכולות מרשימות לייצור חשמל בישראל, בפולין ובארה"ב. מניית חברת סולגרין, שמתמחה בהקמת מתקני חשמל על בסיס אנרגיות מתחדשות, עלתה בכ-125% בשנה החולפת, כשבאמתחתה תכנון עתידי להקמת פרויקטים קרקעיים ברחבי הארץ. חברת OPC אנרגיה, אחת מחברות האנרגיה המתחדשת הגדולות שנסחרת בישראל, השלימה במהלך ינואר 2021 את רכישת חברת CPV האמריקאית העוסקת ייזום, פיתוח, מימון, הקמה וניהול של תחנות כוח קונבנציונליות ומתחדשות.

הביקושים עלו, החברות המקומיות הבשילו

למעשה, ביצועי מניותיהן של חברות האנרגיה המתחדשת כה מרשימים שאפילו בהנהלת הבורסה לא יכלו להתעלם מהם, והכריזו על השקת מדד הטכנולוגיה החדש: "ת"א קלינטק" (Cleantech – טכנולוגיה נקייה, תת-ענף בתחום הטכנולוגיה). זאת, לאחר שהגיעו למסקנה שהחברות המקומיות הבשילו באופן שמאפשר להשיק מדד המייצג את הענף.

הביקושים להשקעה בחברות אנרגיה מתחדשת עלו לאחרונה על גל ירוק מכמה סיבות מלבד חדשנות טכנולוגית. התנודות במחירי הנפט והגז בעולם הובילו את המשקיעים להפנים ששוק האנרגיה המסורתי אינו יציב. בנוסף, ייצור חשמל באמצעות השמש והרוח הפך מטכנולוגיה מתקדמת אך יקרה לאלטרנטיבה זולה. זאת, הודות לירידה המתמשכת בעלויות הקמת מתקני ייצור, חומרי גלם ואחסון החשמל בסוללות בעקבות שיפורים טכנולוגיים משמעותיים. כל אלה כשברקע משבר האקלים מתחזק והצורך באנרגיה ירוקה גדל.

הביצועים המרשימים של חברות האנרגיה המתחדשת בבורסה המקומית התחזקו גם הודות להנפקות חדשות. אלה ריכזו בשנה האחרונה עניין רב וסייעו להאיץ את המהפכה הטכנולוגית הירוקה: דוראל אנרגיה, שעוסקת בייזום, פיתוח והקמה של מערכות לייצור חשמל באמצעות מתקני אנרגיה מתחדשת, גייסה 125 מיליון ₪ לפי שווי של 575 מיליון, וכעת היא כבר נסחרת בשווי של 2.4 מיליארד ₪. חברת משק אנרגיה השלימה במהלך חודש יוני גיוס הון ראשוני לפי שווי שוק של 235 מיליון ₪ "לפני הכסף", המגלם לה שווי הגבוה ב-20% מהשווי הראשוני לפיו תכננה להנפיק.

שם נייר תשואה 12 חודשים תשואה שנתיים  תשואה 3 שנים
סולגרין 137.16% 300.68% 441%
אלומיי 60.68% 250.44% 234.24%
או פי סי אנרגיה 32.06% 86.94% 102.18%
אנלייט אנרגיה 15.46% 220.61% 215.10%
אנרג'יקס 9.42% 152.91% 274.76%%

גם העתיד נראה ירוק

ומה הלאה? גם העתיד נראה ירוק. בתחילת חודש יוני הציג שר האנרגיה, יובל שטייניץ, את תכניתו השאפתנית בתחום האנרגיות המתחדשות, המלווה בהשקעה של 80 מיליארד ₪. במסגרת תכנית זו (הכוללת קול קורא שפורסם בתחילת ספטמבר לגיבוש תכניות פעולה להיערכות שינויי אקלים ואנרגיה) 10 רשויות מקומיות יפחיתו את הפליטות המזהמות ויעלו את היקף ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת ל-30% עד שנת 2030, כאשר בחלק מהערים אף הציבו יעדים שמקדמים מעבר לשימוש בהיקף 100%. לטענת שר האנרגיה, התכנית תייצר עשרות אלפי מקומות עבודה חדשים במהלך העשור הקרוב – מה שבהחלט יכול לתמוך במשק הישראלי שנמצא בעיצומו של משבר הקורונה.

במקביל, פועל המשרד גם במישור התכנוני, והודיע על עצירת קידומן של ארבע תחנות כוח מזהמות גדולות שתוכננו לקום בעמק בית שאן, באזור הגלבוע, אזור עפולה ובבית שמש. זאת, לאור ירידה דרמטית בצורך בהקמתן של תחנות כוח חדשות בעקבות תכנון והתקדמות מרשימה בהשגת יעד של ייצור יותר מ12 אלף מגה ואט חשמל מהשמש בעשור הקרוב ועוד 2,200 מגה ואט לאגירת חשמל.

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון ) 1965 ( בע"מ )"מגדל”( סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)