כך הפך מחשוב הענן למצרך מבוקש כמעט בכל סקטור

טכנולוגיית מחשוב הענן (Cloud Computing) זכתה ללא מעט תשומת לב בעקבות משבר הקורונה ובמעבר של מיליוני אנשים לעבודה מהבית ולשהות הממושכת בו. טכנולוגיה מתקדמת זו, שמאפשרת לצרוך מידע ללא הגבלה באמצעים טכנולוגיים (מחשב, סמארטפון, טאבלט), צמחה בשנים האחרונות בקצב מהיר – שהואץ בעקבות התפרצות הקורונה והשהייה הממושכת במרחב הווירטואלי. כעת, וכשברקע המהפכה הטכנולוגית, תעשיית הענן עומדת לצמוח לגבהים חדשים.

בדומה לתחומים נוספים של חדשנות טכנולוגית, גם תחום מחשוב הענן הפך בעקבות הקורונה לאטרקטיבי עוד יותר גם בטווח הארוך, וזאת ממגוון סיבות:

  • כפי שכתבנו בסקירות קודמות, משבר הקורונה האיץ מגמות טכנולוגיות: עבודה מהבית, מסחר מקוון, ציוד ומכשור רפואי, סטרימינג, גיימינג – כולם ענפים דיגיטליים שיתרונותיהם ידועים כבר שנים והשימוש בהם במגמת התרחבות מתמדת. כולם גם מבוססים בצורה כזו או אחרת על מחשוב ענן, מה שהפך אותו למצרך מבוקש כמעט בכל סקטור, כשבמקביל, כמעט כל ארגון משתמש כיום בתשתיות ענן לטובת אחסון המידע ותפעול מערכות המחשוב הארגוניות שלו.
  • הפוטנציאל בשוק הענן כה גדול, שחברות טכנולוגיה ממשיכות להעמיק את פעילותן בו: בתחילת שנת 2020 הודיעה עליבאבא כי תשקיע סכום עתק של 28 מיליארד דולר בפיתוח שירותי מחשוב הענן שלה. נראה כי בדומה לחברות נוספות, גם ענקית הקמעונאות המקוונת הבינה לאן מועדות פניה של הכלכלה הגלובלית. הרווח השולי הגבוה יחסית מפעילות הענן הקיימת של עליבאבא (המהווה 7% מההכנסות) רק מדרבן אותה לעבות את היקף פעילותה בתחום.
  • טכנולוגיית הענן מהווה כאמור את הבסיס לכל אתרי האינטרנט, האפליקציות והשירותים הדיגיטליים למיניהם, ואין מחלוקת על כך שהשימוש בהם ימשיך להתרחב ולצמוח במהירות. המחלוקת היחידה היא כמה מהר זה יקרה. התעשייה המקוונת, אגב, תלויה יותר ויותר בענן, פעמיים: גם לטובת אחסון הררי המידע המצטברים נוכח התרחבות הפעילות במרחב הפיזי, וגם לטובת פרטיות ואבטחה של המידע העצום שנאסף (אבטחת מידע ענן).
  • לפי מנכ"ל מיקרוסופט, קצב תעבורת הנתונים בתחום הענן במהלך הרבעון השני של 2020 היה בהיקף של שנתיים, נתון שאינו מפתיע נוכח הזינוק החד בשימוש באינטרנט בתקופת הקורונה. כעת, לאחר שרובנו מתחילים לחזור לשגרה, הסבירות שקצב התעבורה הגבוה הזה יישמר נמוכה למדי. אולם, סביר להניח שהקצב יישאר גבוה ביחס לזה שלפני המשבר, ותעשיית הענן תמשיך לצמוח.
  • חלקן של תוכנות הענן משוק התוכנה העולמי צפוי לזנק משמעותית. כיום, חלקן של תוכנות הענן עומד על כ-30% משוק התוכנה העולמי, והוא צפוי לזנק ל-83% מהשוק עד שנת 2030. את מגמת הצמיחה יוביל גל עצום של תוכנות ענן, שיתמכו בפעילותן של חברות וארגונים בעולם שאחרי הקורונה ויאפשרו להן להתאים בין היעדים העסקיים ליעילות התפעולית.

תחום הענן הצטיין בשנים האחרונות גם מבחינת המשקיעים. להלן מספר חברות מחשוב ענן שפעילותן צמחה בתקופת הקורונה ולהערכתנו צפויות להמשיך לרכז עניין:

  • TWILIO – ספקית פלטפורמות התקשורת בענן למפתחי אפליקציות מובייל שנהנתה ממגמת העבודה מהבית, ומנייתה זינקה ב-2020 ב-244%. זאת, בין היתר, משום שטוויליו מספקת שירותים לחברות שירותי משלוחים מקוונים (חנויות ומסעדות) וכן יישומי ענן לחברות שנהנו ממגמת הרכישות המקוונות. זו גם אחת הסיבות שהחברה לא נפגעה מירידה חדה בנפח השימוש בפלטפורמות של לקוחותיה, כגון אובר.
  • 2U – ספקית יישומי פלטפורמות חינוכיות ללימודים מרחוק, שמנייתה עלתה בכ-69% בשנת 2020. בחברה, מנגישה תארים וקורסים מקצועיים ללמידה מהבית. בחברה, שנהנית משיתוף פעולה פורה עם אוניברסיטאות מובילות כמו ייל והארוורד, מעריכים כי השינוי שחולל ווירוס הקורונה בתעשיית הלימודים המקוונים ימשיך ללוות אותה תקופה ארוכה. זאת, משום שהמעבר הכפוי בעולם ללימודים מרחוק יגדיל להערכתה את הביקוש מאוניברסיטאות ומכללות למוצרי הליבה של החברה ולפתרונות חדשים באופן משמעותי.
  • livePerson – לייבפרסון הדואלית מספקת פלטפורמת ענן לאוטומציה של שירותי לקוחות, וזוכה לאמון המשקיעים: על אף שמניית החברה הניבה למשקיעיה תשואה שלילית במהלך הרבעון הראשון של 2020, היא הצליחה לסיים את שנת 2020 עם זינוק של כ-68%. לפי מנכ"ל החברה, יובל מטלון, למגפת הקורונה הייתה השפעה חיובית על הביקוש למוצרי החברה, לאחר שחברות רבות שילמו מחיר כבד על שנים של הזנחת שירות הלקוחות שלהן. הדבר אילץ חברות אלה לפתח פלטפורמות תקשורת מתקדמות עם הלקוחות – בדיוק אחד מהפתרונות שלייבפרסון מספקת.
  • ZOOM VIDEO COMMUNICATIONS – החברה שמספקת מוצר לניהול שיחות מרובות משתתפים באמצעות וידאו ואחת מהכוכבות המזוהות ביותר עם הקורונה, נהנתה מזינוק של כ-395% במנייתה בשנת 2020. חברות ענק כמו גוגל, פייסבוק ואמזון אימצו את שירותיה של חברת זום לטובת שיחות וועידה ושיתופי פעולה בווידאו, מה שהוביל לגידול של 67% במספר המשתמשים בזום בין ינואר לאמצע מרץ 2020. זום נהנתה מצמיחה בקצב מהיר טרם להתפרצות הקורונה, עם גידול של 88% בהכנסותיה בשנת 2019 (בהשוואה לשנה הקודמת), לרמה של כ-623 מיליון דולר, ומגידול בשיעור דומה ברווחיה (ברוטו) לרמה של 507 מיליון דולר. ואולם, בחינת הנתונים לרבעון השלישי של שנת 2020 מצביעה עד כמה הקורונה האיצה את צמיחת החברה, כאשר רק במהלך יוני–ספטמבר 2020 רשמה החברה הכנסות של למעלה מ-770 מיליון דולר, המשקפים צמיחה של כ-367% ביחס לתקופה המקבילה ב-2019.
שם החברה תיאור  תשואה בשנת 2020
TWILIO מספקת פלטפורמת תקשורת בענן עבור מפתחי אפליקציות מובייל

244.8%

2U ספקית יישומי פלטפורמות חינוכיות לטובת לימודים מרחוק

69.08%

livePerson החברה מספקת פלטפורמת ענן לטובת אוטומציה של שירותי לקוחות.

68.19%

VEEVA SYSTEMS חברת מחשוב ענן המתמקדת ביישומי מדעי החיים ושוק התרופות.

94.62%

ZOOM VIDEO COMMUNICATIONS חברה שמפתחת ומספקת יישומים לניהול ישיבות והרצאות מרחוק באמצעות Conference Video.

395.77%

SERVICENOW INC חברת מחשוב ענן (מודל SaaS) המספקת  כלים לניהול נושאים כמו תקלות, נכסים, רישיונות ובעיות.

94.97%

מדד S&P 500

16.26%

 

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

 

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

אין באמור משום התחייבות או הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או להשגת תשואה כלשהי ו/או רווח כלשהו ו/או מניעת הפסדים. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם, והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות למנהל התיקים ו/או לחברות קשורות אליו ו/או ללקוחותיהם עניין אישי במידע המוצג בסקירה זו, לרבות בנכסים המוצגים בה ו/או אחזקות בנכסים המפורטים בסקירה. מסמך זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ולא נועד לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. האמור מבוסס על מידע, אשר מנהל התיקים  סבור כי הוא מהימן. עם זאת, לא מנהל התיקים, לא כל מי שפועל מטעמו יכול לערוב לשלמותו או לדיוקו של האמור מסמך. האמור במסמך אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי המסמך ייקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות במסמך נכונות למועד פרסום הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. יודגש כי הערכות מנהל התיקים, המופיעות במסמך זה, מהוות מידע צופה פני עתיד, כמשמעות המונח בחוק ניירות ערך, התשכ"ח- 1968, אשר התממשותם אינה וודאית ואינם בשליטת מנהל התיקים. בנוסף האמור במסמך מתבסס על נתונים והערכות המבוססים על מקורות חיצוניים, ואשר תוכנם לא נבדק באופן עצמאי על-ידי החברה ולפיכך מנהל התיקים אינו אחראי לנכונותם. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהו למהימנות ולנכונות המידע המובא בה. מנהל התיקים אינו מחויב להודיע בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע המובא בסקירה מראש או בדיעבד. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, מסמך זה ו/או כל חלק ממנו בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מנהל התיקים. לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שלמנהל התיקים יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא : https://msh.co.il/migdal-capital-markets/investment-portfolio-management/full-disclosure/. התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שיש לו זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מנהל התיקים בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מנהל התיקים כל חובה להודיע על שינוי כאמור.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)