ההתקדמות המהירה במחקר, השיפורים הטכנולוגיים וההוזלה הדרמטית בעלויות הביאו את הרפואה הגנומית לנקודת פריצה

התגלית לפיה לכל אדם יש את רצף ה-DNA (המידע הגנטי) האישי שלו ידועה כבר מתחילת המאה ה-20. ובכל זאת, עד לפני כמה שנים היה מקובל לחשוב כי טיפולים רפואיים מתאימים לכל בני האדם באותו אופן. רק בעשור האחרון החלה לחלחל ההבנה שאם לכל אדם יש ריצוף גנטי (DNA) שונה, הרי שהטיפול הרפואי הטוב ביותר שניתן להעניק לו הוא כזה שמותאם לו אישית.

 • הרפואה הגנומית (Genomic Health Care) הינה למעשה רפואה מותאמת אישית המבוססת על המידע הגנטי של כל מטופל. רפואה זו שואפת להתאים כל טיפול בצורה אופטימלית, לרבות למחלות כרוניות או קשות, תוך הגברת יעילות הטיפול מחד והפחתת תופעות הלוואי מאידך.
 • ההתקדמות המהירה של המחקר הגנטי בסוף שנות ה-90 (שנתמכה בין היתר על ידי פרויקט הגנום האנושי) לצד גל של שיפורים טכנולוגיים, מודעות שהולכת וגדלה והוזלה דרמטית בעלויות הביאו את הרפואה הגנומית לבשלות. לאחרונה, התחום כולו החל לפרוץ.
 • בדיקה גנומית מאתרת במקביל מספר גדול של גנים ומוטציות (בניגוד לבדיקה גנטית, הבוחנת האם הנבדק נושא גן בודד או מספר מוטציות בלבד). מכיוון שבדיקות גנומיות מקיפות מאפשרות לסרוק מספר רב של גנים ואת כל המוטציות הרלוונטיות בדגימה אחת, הפרופיל הגנומי שמתקבל מספק תמונה ברורה ומדויקת המאפשרת לרופא להתאים טיפול ממוקד.
 • על פניו, עלות טיפול מבוסס ג'ינום יקרה יותר בהשוואה לטיפולים המסורתיים. עם זאת, בהסתכלות מבחינת עלות-תועלת התמונה נראית קצת אחרת. זאת, משום שבשקלול הפרמטרים השונים, ובכללם ההוצאות השוטפות והגידול באורך החיים, טיפולים מבוססי ג'ינום זולים יותר כבר היום. השיפורים הטכנולוגיים הצפויים וכניסתם של שחקנים נוספים לתחום, הפער בין עלויות הטיפולים צפוי רק להעמיק – לטובת הג'ינום כמובן.

הטכנולוגיה התקדמה, ה-CRISPR נתגלה

 • אחד הגורמים המשמעותיים שהביאו להאצה בפעילות תעשיית הביוטכנולוגיה ולהוזלת עלויות הוא גילוי ה"קריספר" (CRISPR, ראשי תיבות של Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats), שהינה למעשה טכנולוגיה מתקדמת לעיצוב הרצף הגנטי.
 • טכנולוגיה זו נתגלתה בשנת 2012 והיא מסוגלת לאתר רצפים מסוימים בקוד הגנטי, לחתוך אותם ולהחליפם.
 • טכנולוגיית ה- CRISPR האיצה את הפרודוקטיביות בתעשיית הגנטיקה וייעלה את מחלקות המחקר של החברות. בנוסף, היא הורידה משמעותית את עלויות ריצוף הגנים מכ-3 מיליארד דולר ב-2003 לרמות של 500-1000 דולר בלבד כיום.
 • שוק ה- CRISPR העולמי צמח בכ-21% תוך 8 חודשים בלבד, משווי של 760 מיליון דולר בסוף שנת 2019 לשווי של 920 מיליון דולר עד לחודש אוגוסט 2020. עיקר הצמיחה נרשמה בשוק האמריקאי, ולאחריה באירופה.
 • חברות הגנטיקה השקיעו כ-100 מיליארד דולר על מחקר ופיתוח בשנת 2019 – פי 5 מהסכום שהן השקיעו בכך ב-2015.

הקורונה האיצה את התפתחות התעשייה

 • שלא במפתיע, מגפת הקורונה האיצה את התפתחות הרפואה הדיגיטלית בכלל ואת התפתחות הטיפול הגנטי בפרט. למעשה, שניים מהחיסונים המובילים נגד הקורונה הם חיסונים מבוססי גנטיקה (mRNA) באמצעות שימור ב- CRISPR.
 • בעקבות הטיפולים שפותחו לקורונה וגילוי הגן המשפיע ביותר על התפתחות המחלה, ה-FDA אישר למכון ההנדסה הגנטית האמריקאי לבצע מחקרים לטיפול בסרטן ריאות וכן סוגים נוספים של המחלה.
 • פריצת הדרך בחיסון נגד הקורונה הביאה לגידול בהיקף הכספים המושקעים במחקר ופיתוח בשנה האחרונה בתחומי ה-CRISPR, וצפויה להביא עמה סכומי כסף אדירים ופריצות דרך משמעותיות נוספות.
 • הרפואה הגנומית לא תעלם כאשר הקורונה תחלוף. גנים, כידוע, נוטים עם הזמן לפתח מוטציות שעשויות להוביל להתפתחות מחלות, כך שהפוקוס בתעשייה פשוט יעבור למציאת דרכי מניעה ו/או ריפוי של מחלות מדבקות אחרות. מגמה זו צפויה להמשיך את הגידול בהשקעות בטכנולוגיות ג'ינום.
 • הקפיצה המשמעותית שנרשמה בתעשיית הרפואה הגנומית אינה מסתכמת רק בטיפול בבני אדם: כשברקע המגמה עולמית של גידול במספר אירועי מזג אוויר הקיצונים, ישנן חברות שהחלו לבצע שימוש בטכנולוגיית ה- CRISPRלביצוע חיתוכים בגנום של צמחים. זאת, במטרה לתקן אותם וליצור מזון משובח שיאפשר להאכיל, על פי הערכות, 10 מיליארד בני אדם עד 2050.

הכוח המניע את המהפכה הגנטית יצמח בכ-43% מדי שנה

 • הכוח המניע את המהפכה הגנטית הוא ה-NGS (שיטות ריצוף גנטי מתקדמות – NEXT GENERATION SEQUENCING). לפי ההערכות, תחום זה צפוי לצמוח בקצב של 43% (CAGR) בשנים הקרובות, משווי שוק של 3.5 מיליארד דולר  ב-2019 ל-21 מיליארד דולר ב2024.
 • לפי תחזיות אנליסטים, הגידול הצפוי בשימוש בתרופות מבוססות גנטיקה יביא לכך שעד 2024 שווי החברות בתעשיית הגנטיקה כולה יגדל בכ-5 טריליון דולר (נכון ליוני 2020, כ-12% מסך הטיפולים הקליניים שאושרו לטיפול כוללים תרופות מבוססות גנים).
 • התפתחות במחקר והפיתוח בתעשיית הגנום צפויה להוסיף לשווי השוק של החברות בתחום כ-9 טריליון דולר ב-5 השנים הבאות. לפי סקר של McKinsey, מרבית החברות הרשומות למסחר העוסקות בפיתוח תרופות מבוססות גנים צפויות לגייס סכומי כסף גדולים על מנת להמשיך במחקרים השונים. המשמעות היא שכסף רב יזרום לתעשייה, בעיקר של מוסדיים וקרנות השקעה וכן באמצעות תכניות ממשלתיות.
תחום ה-NGS יצמח פי 4 לשווי של כ-21 מיליארד דולר עד 2024 (מקור: ARK)

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל קרנות נאמנות בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא מגדל, לא כל מי שפועל מטעמה יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן מגדל מניחה כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. מגדל לא תודיע לקורא על שינוי כאמור. מגדל לא תהיה אחראית לנזק ו/או להפסד, ככל שיגרמו, כתוצאה מהסתמכות על הסקירה. כמו כן, אין באמור בסקירה משום התחייבות של מגדל להשגת רווחים. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות, לרבות יעוץ מס, והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות  על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי  למגדל  ו/או לחברות בקבוצת מגדל שוקי הון ו/או לבעלי ענין בהם יש עניין במידע המוצג בסקירה ו/או הם עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים בניירות ערך/בנכסים פיננסיים הקשורים לסקירה, וכי מגדל ו/או החברות האמורות מנהלים ו/או עשויים לנהל מכשירי השקעה בתחומים הקשורים לסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל. המידע הכלול בסקירה זו אינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות המנוהלות על ידי מגדל. רכישת יחידות תעשה על פי תשקיפים ודוחות מיידיים שבתוקף בלבד.

 

 

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)