שיתוף הפעולה בין ארה"ב לסין מהווה בשורות מצוינות למשקיעים בסקטור האנרגיה המתחדשת

לנשיא ארה"ב ג'ו ביידן היו לא מעט קלפים שסייעו לו לנצח את הנשיא הקודם טראמפ בבחירות 2020. אחד מהם היה התחייבותו לטפל במשבר האקלים ולקדם את המעבר לאנרגיה מתחדשת. ואכן, מיד לאחר ניצחונו בבחירות החזיר ביידן את ארה"ב להסכם האקלים העולמי (הסכם פריז, ממנו ארה"ב פרשה תחת ממשל טראמפ) ומינה את ג'ון קרי להוביל את המאבק בהתחממות הגלובאלית. הוא גם הזמין 40 ממנהיגי העולם לפסגת אקלים וירטואלית שתתקיים בסוף השבוע הקרוב (22-23 לאפריל), בה ייקבעו יעדי פליטות פחמן עולמיות שאפתניות במיוחד לשנת 2030, יוצגו פתרונות טכנולוגיים חדשניים וידונו באפשרויות מימון למדינות מזהמות חלשות.

רגע לפני פסגת האקלים השיג ביידן רוח גבית מפתיעה: ארה"ב וסין הודיעו על שיתוף פעולה נדיר להתמודדות עם משבר האקלים, שיטופל על ידן "ברצינות ובדחיפות המתחייבות". שתי המדינות, שיחסיהן מתוחים למדי בשגרה, הן גם אלה שפולטות את הכמות הגדולה ביותר של גזי חממה, כך שיחד הן עשויות לייצר מומנטום עולמי להתמודדות עם משבר האקלים. ארה"ב גם הגיעה להסכמות עם יפן, קנדה ודרום קוריאה לנקיטת צעדים משמעותיים בנושא, והיא מצפה לפרסם הכרזות חשובות נוספות במהלך הפסגה הקרובה. כל אלה הם בכלל הכנה לוועידת האקלים של האו"ם בנובמבר, בה צפויים להיקבע יעדים חדשים להסכם האקלים העולמי (הסכם פריז) ביניהם הפחתת יעדי פליטות הפחמן והעלייה הממוצעת בהתחממות כדור הארץ בשנים הקרובות.

הדרך להתמודדות עם משבר האקלים: מעבר לאנרגיה מתחדשת והגברת השימוש ברכבים חשמליים

הדרך המרכזית לעמידה ביעדים הללו נשענת על מעבר לשימוש באנרגיה מתחדשת (סולאר, רוח, מים וכו') לצד הפחתת השימוש באנרגיה מזהמת (פחם, נפט וכו'). לשם כך הכריז ביידן על תכנית תשתיות גדולה, ששמה דגש משמעותי על פיתוח וקידום סקטור האנרגיה המתחדשת. תכנית הענק הזו כוללת השקעות בהיקף של 2.25 טריליון דולר (כ-1% מהתמ"ג האמריקאי בשנה) במהלך 8 השנים הקרובות – לרבות הקצאת 100 מיליארד דולר לשדרוג מערכות ורשת החשמל לתשתיות סולאריות, ועוד כ-46 מיליארד דולר שיוקצו לתשתיות אנרגיה מתחדשת.

היקף ההשקעות העולמי באנרגיה נקייה צפוי לזנק (מקור: Statista)

 Clean energy investments needed to address climate change threat globally from 2004 to 2030, in billion $US

החשיבות שמעניק ביידן לאנרגיה מתחדשת מתבטאת גם בפיתוח הפקת אנרגיה מרוח, והתכנון שלו להקמת פרויקטים של חוות טורבינות רוח ימיות – שעתידיות לייצר חשמל ליותר מ-10 מיליון בתי אב – מרשים למדי. במקביל, מכיוון ששני שליש מפליטת הפחמן בארה"ב מגיעים מתחבורה, ביידן מעוניין להגביר את השימוש ברכבים חשמליים ולכן הוא מקצה 174 מיליארד דולר להעברת תעשיית הרכב מסולר ובנזין לחשמל. בנוסף, הוא מתכנן להעניק ליצרני רכבים שיעמדו ביעדי הייצור מענקים וסובסידיות, לכפות על סוכנויות ממשלתיות שבאחריותו להעביר כספים לטובת רכישת כלי רכב חשמליים לעובדי מדינה ולהעביר את שירותי ההסעות בבתי הספר בארה"ב לאוטובוסים חשמליים (במקום המזהמים הקיימים). בתור התחלה, נקבע כי יוקמו וייפרסו חצי מיליון עמדות טעינה ברחבי ארה"ב.

המשקיעים צפויים להיפרד מהפחם והנפט לטובת אנרגיות מתחדשות (מקור: FT)

 Impact of Climate change on investment returns

היעדים הנועזים יאיצו את יישום אסטרטגיית האקלים העולמית

להערכתנו, בסקטור האנרגיה המתחדשת טמון פוטנציאל השקעה גדול, והתחום כולו צפוי ליהנות מצמיחה משמעותית במהלך השנים הקרובות. ארה"ב אמנם מובילה את המאבק בשינויי האקלים, אולם כבר עתה יש לה שותפות רבות ברחבי העולם ולא מן הנמנע שהן יישאפו ליישר קו עם היעדים שהיא מובילה. בפסגת האקלים הקרובה ארה"ב שואפת לרתום לתהליך מדינות נוספות, שיצטרפו ל-120 המדינות שכבר התחייבו ליעד של אפס פליטות פחמן עד שנת 2050 (ומקדמות את המהלכים הדרושים לכך בממשלותיהן).

כל אלה, בשילוב שיתוף הפעולה הנדיר בין ארה"ב לסין והכוונה לקבוע יעדים נועזים צפויים ליצור, להערכתנו, תגובת שרשרת עולמית – שתאיץ את צמיחת סקטור האנרגיה המתחדשת. זאת, על רקע האטרקטיביות של הפקת אנרגיה ממקורות טבעיים שעולה עם הזמן (הודות לקיטון בעלויות, גידול ביעילות ובתפוקה והעצמאות האנרגטית) ועל רק הצפי לגידול של 50%  בצריכת האנרגיה העולמית עד שנת 2050. הדבר יביא (לפי ה-EIA) לעלייה של כ-80% בייצור החשמל, כאשר מקור האנרגיה הצומח ביותר יהיה, כמובן, אנרגיה מתחדשת.

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

אין באמור משום התחייבות או הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או להשגת תשואה כלשהי ו/או רווח כלשהו ו/או מניעת הפסדים. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם, והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי למנהל התיקים ו/או לחברות קשורות אליו ו/או ללקוחותיהם עניין אישי במידע המוצג בסקירה זו, לרבות בסקטור הנזכר בה ו/או אחזקות בנכסים המשתייכים לסקטור זה, וכי מנהל התיקים ו/או חברות קשורות אליו מנהלים ו/או עשויים לנהל מכשירי השקעה בסקטור הנזכר בסקירה, אשר השקעותיהם יכללו ניירות ערך/נכסים פיננסיים המשתייכים לסקטור הנזכר בסקירה. תיקי ההשקעות שבניהול מנהל התיקים מושקעים בפועל בניירות ערך ובנכסים ספציפיים, ולא בהכרח נצמדים למדדים ו/או לסקטורים הנזכרים במסמך זה או למדדים ו/או סקטורים כלשהם. מסמך זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ולא נועד לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. האמור מבוסס על מידע, אשר מנהל התיקים  סבור כי הוא מהימן. עם זאת, לא מנהל התיקים, לא כל מי שפועל מטעמו יכול לערוב לשלמותו או לדיוקו של האמור מסמך. האמור במסמך אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי המסמך ייקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות במסמך נכונות למועד פרסום הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. יודגש כי הערכות מנהל התיקים, המופיעות במסמך זה, מהוות מידע צופה פני עתיד, כמשמעות המונח בחוק ניירות ערך, התשכ"ח- 1968, אשר התממשותם אינה וודאית ואינם בשליטת מנהל התיקים. בנוסף האמור במסמך מתבסס על נתונים והערכות המבוססים על מקורות חיצוניים, ואשר תוכנם לא נבדק באופן עצמאי על-ידי החברה ולפיכך מנהל התיקים אינו אחראי לנכונותם. בסקירה עלולות ליפול טעויות ובמידע המובא בה עשויים לחול שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות המובאות במסמך זה לתוצאות בפועל. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהו למהימנות ולנכונות המידע המובא בה. מנהל התיקים אינו מחויב להודיע בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע המובא בסקירה מראש או בדיעבד. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, מסמך זה ו/או כל חלק ממנו בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מנהל התיקים. לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שלמנהל התיקים יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא : https://www.msh.co.il/migdal-capital-markets/investment-portfolio-management/full-disclosure/. התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שיש לו זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מנהל התיקים בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מנהל התיקים כל חובה להודיע על שינוי כאמור.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)