תעשיית המכשור הרפואי: טכנולוגיות חדשות, מיזוגים ורכישות ושינויים ברגולציה

גידול מהיר של האוכלוסייה המבוגרת, צמיחה כלכלית עולמית, אימוץ טכנולוגיות חדשות בייצור מכשור רפואי, עלייה בנגישות לשירותי בריאות בשווקים מתעוררים וגידול בהוצאות בריאות ברחבי העולם – כל אלה צפויים להאיץ את המשך הצמיחה ההיסטורית בתחום המכשור הרפואי.

שוק המכשור הרפואי העולמי, שהוערך ב-2018 בכ-426 מיליארד דולר, צפוי להיאמד ב-2025 בכ-613 מיליארד דולר, המשקפים עלייה שנתית ממוצעת של 5.4% (כך לפי com). השוק הגדול ביותר בעולם למכשור רפואי הוא ארה"ב, אשר ממשיך לצמוח. שחקניות מרכזיות כגון ענקית שירותי המכשור הרפואי Medtronic  האמריקאית מרחיבות את עסקיהן לשווקים מתעוררים למדינות כגון סין, הודו ואחרות. במקביל, סין והודו חוו התקדמות משמעותית הודות להקלות ברגולציה שמקורה בהשקעות פרטיות בתחום התרופות והמכשור הרפואי, מה שיסייע להגדיל את השוק באסיה פאסיפיק.

עלייה של מעורבות חברות טכנולוגיות בהשקעה, מחקר ופיתוח של מכשור רפואי ואישורים שניתנו מה-FDA האמריקאי למכשירים רפואיים משולבים טכנולוגיות, נתנו את האות לפתיחת המרוץ החדש בתעשיית המכשור הרפואי. על פי מחקר של Global Market Insights, הביקוש עבור מכשור רפואי מותאם אישית מהווה כיום כ-80% מכלל השימוש בקרב מכשור רפואי בתעשייה.

אחד ממנועי הצמיחה של תעשיית המכשור הרפואי הוא עסקאות מיזוגים ורכישות, שכן בענף זה ישנו יתרון מובהק לגודל. למעשה, רק במהלך אוגוסט 2019 נרשמו 25 עסקאות בשווי כולל של 1.85 מיליארד דולר. בין העסקאות המובילות: רכישתה של חברת Cordindus Vascular Robotics על ידי חברת Siemens Health תמורת 1.1 מיליארד דולר, רכישתה של חברת SentreHEART על ידי חברת AtriCure תמורת 300 מיליון דולר, ורכישתה של חברת Breath Technologies על ידי חברת Hill Rom Holdings תמורת 130 מיליון דולר. עסקאות נוספות שבלטו במהלך השנה החולפת כוללות את רכישת Acelity ע"י חברת 3M בחודש מאי האחרון תמורת 6.7 מיליארד דולר; רכישת חטיבת הרובוטים הניתוחיים של Auris Health ע"י Johnson & Johnson בחודש אפריל תמורת 3.4 מיליארד דולר וכן את מחלקת החיטוי המתקדם של חברת Fortive ב-2.8 מיליארד דולר; והודעתה של חברת Boston Scientific בחודש יוני האחרון כי תשלם 465 מיליון דולר בעבור רכישת חברת Vertiflex העוסקת בהחדרת שתלים אל חוט השדרה.

 

מגמות בולטות: מכשור לביש, שסתום לבבי ותרפיה של מציאות מדומה

מכשירים חכמים וחיבורם לאינטרנט (IoT) – אחד התחומים המתקדמים טכנולוגית בשירותי הבריאות הוא איסוף נתונים ממכשירים חכמים. שימוש בטכנולוגיות IoT מאפשר לרופאים לקבל מידע כמותי ואיכותי שישמש אותם בתחום מומחיותם ויסייע בקבלת החלטות רפואיות. מבחינת הצרכנים, חיבור מכשור זה יכול להיות גורם משמעותי בשיפור חוויית הלקוח בתחום הרפואה.

מכשור לביש – בשנים האחרונות החלו חברות טכנולוגיה להיכנס אל תחום המכשור הרפואי הלביש, בעיקר בתחום של מחקר ופיתוח עבור דור המילניאלס. חברת המחקר הטכנולוגית GARTNER צופה כי שווי שוק המכשור הלביש יעלה בשנת 2019 ב-26% לרמה של 225 מיליון דולר.

התקדמות בביצועי ניתוחי לב – ניתוחי לב הנם תהליך מסוכן, ובשנים האחרונות חלו פריצות דרך במכשור המסייע למומחים בפרוצדורה מסוג זה. אחד מהם הנו שסתום המאפשר למומחים לגשת אל הלב באמצעות קטטר דרך העור. אלמנט זה מאפשר להפחית את זמן ההחלמה ולהציל חיים בזמן אמת.

תרפיה של מציאות מדומה – נושא אשר עלה בשנתיים האחרונות לסדר הציבורי בארה"ב הוא התמודדות עם התמכרות לסמים. זאת, בשל שימוש מוגבר באופיואידים (משככי כאבים) – התמכרות שעשויה להוביל למותו של המטופל. אחד הפיתוחים האחרונים בתחום הינו שימוש בתרפיה של מציאות מדומה, VIRTUAL REALITY, אשר צפויה לשמש תחליף לניסיונות גמילה מאותם משככי כאבים.

טיפול בדיכאון – תחום נוסף אשר מקבל הכרה בשנים האחרונות הוא נושא הדיכאון המנטלי. המרכז הלאומי לבריאות בבריטניה הצליח לבנות מכשיר המתלבש על המוח ויכול להירכש באמצעות מרשם. מכשיר זה שולח גלים חשמליים במסגרת טיפול הנמשך כחצי שעה.

 

בשורה התחתונה

מכשור וציוד רפואי צפויים להמשיך לשחק תפקיד מרכזי בחייהם של רופאים ומטופלים ולשפר את איכות החיים, בדגש על חולים במחלות כרוניות. שינויים ברגולציה לצד שימוש בטכנולוגיות חדשות עשויים להביא עמם עלייה בפרודוקטיביות והקטנת עלויות עבור יצרני מכשור רפואי. פיתוחים חדשים לצד מיזוגים ורכישות ימשיכו להניע את שוק המכשור הרפואי קדימה, ועד-2023 שווי השוק של התעשייה צפוי ליהנות מעלייה שנתית ממוצעת של 6.4% ולהיאמד בכ-641 מיליארד דולר.

 

 

שוק המכשור הרפואי העולמי  יצמח ל-613 מיליארד דולר עד שנת 2025 (מקור: fortunebusinessinsights.com)

 

 

סקירה זו הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע”מ ("מגדל שוקי הון”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או לחברות בנות שלנו ו/או ללקוחותיהן עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל שוקי הון.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)