כך תעשיית הסקי מתמודדת עם ההתחממות הגלובאלית

מטרתו המקורית היתה בכלל אמצעי תחבורה, אך עם השנים הפך הסקי לאחד מענפי הספורט – והתחביבים – האהובים בארץ ובעולם. ברחבי הגלובוס פזורים כ-60 אלף ק"מ של מסלולי גלישה בלמעלה מ-100 מדינות שמציעות אתרי סקי, ועבור חלקן מדובר בענף כלכלי לכל דבר. אלא שמגמת ההתחממות הגלובאלית ושינויי האקלים כבר נותנים את אותותיהם על התעשייה הלבנה – שמצידה החלה לחפש וליישם פתרונות.

הקיץ הישראלי המהביל, הקרבה היחסית להרים המושלגים באירופה ומגמה של ירידת מחירים הם חלק מהגורמים שהפכו את חופשות הסקי לטרנד לוהט. אך למרות שקהילת גולשי הסקי הישראלים – שהולכת וגדלה – חובבת בעיקר את האתרים ברחבי צרפת, אוסטריה ואיטליה, המדינות הגדולות באירופה מבחינת מספר אתרי סקי הן דווקא גרמניה ורוסיה, עם 498 אתרים ו-354 אתרים, בהתאמה. אחריהן ניתן למצוא את איטליה (349), צרפת (325) ואוסטריה (254), כאשר שוויץ מסתפקת ב-186 אתרים. בסך הכל 40 מדינות באירופה מתהדרות במספר עצום של 3,466 אתרי סקי, כאשר הסקיפס היומי היקר באירופה הוא באתר צרמט בשוויץ (92$) והזול ביותר בבלג'סניקה שבבוסניה הרצגובינה (20$).

גרמניה מובילה לא רק במספר אתרי הסקי שבשטחה אלא גם במספר התושבים שגולשים להנאתם ברחבי המדינה והעולם: 14.6 מיליון גרמנים. אחריה ברשימה נמצאות צרפת עם 8.5 מיליון גולשים ואנגליה עם 6.3 מיליון גולשים – למרות שאין בה ולו אתר סקי אחד. הבריטים ידועים כחובבי סקי מושבעים ומועדון הסקי הבריטי, שנוסד בשנת 1903 ומונה כ-28,000 חברים, הוא אחד ממועדוני הסקי הגדולים והידועים בעולם.

המכורים ללבן לא עוצרים רק באירופה. ברחבי ארה"ב פועלים 476 אתרי סקי ב-37 מדינות, בהובלת מדינת ניו יורק (51), מישיגן (43), וויסקונסין וקולורדו (31 כל אחת) וניו המפשייר (30), ובמהלך העונה האחרונה נרשמו באתרי הסקי ברחבי ארה"ב כ-59 מיליון ביקורי גולשים. בהתאם, מפעילות אתרי הסקי ברחבי ארה"ב נהנו משגשוג בחמש השנים האחרונות, ובשנת 2019 הן נהנו מגידול שנתי של 3.6% בהכנסות, שהסתכמו בכ-3.3 מיליארד דולר. גם ההכנסות ממכירות ציוד לספורט החורף, שהסתכם בכ- 3.8 מיליארד דולר ממשיכות לצמוח, והגידול בהן צפוי לעמוד על כ-1.7% לשנה. באירופה, אגב, שיעורי ההכנסות והגידול השנתי הצפוי נמוכים יותר: 2.8 מיליארד דולר וכ-1.5% לשנה.

בפסגת נתח השוק: הרי האלפים

האתרים הפופולאריים ביותר מבחינת ביקורי גולשים הם בהרי האלפים, ובראשם לה פלאן בצרפת עם כ-2.5 מיליון גולשים בשנה. למעשה, רק 3 אתרי סקי בצפון אמריקה הצליחו להתברג לרשימת 20 אתרי הסקי המובילים: וויסלר-בלאק קומב בקנדה (מס' 6) ו-וייל (מס' 9) וברקנרידג' (מס' 11) בארה"ב. נתחי השוק הגדולים ביותר מבחינת מספר הגולשים שייכים להרי האלפים (43%), צפון אמריקה (21%) ואזור אסיה והפסיפיק (15%) .

חלק ממדינות אירופה מתאפיינות בתרבות סקי מפותחת, אולם רק אוסטריה ממשיכה לערוך בקביעות שבוע סקי לתלמידי בתי הספר. אין זה מפתיע, משום שהאוסטרים עצמם נחשבים לחובבי סקי: 36% מהם נוהגים לגלוש ברחבי המדינה. מדובר בשיעור מרשים, הנושק לזה של המדינה בעלת השיעור הגבוה ביותר מבחינת גולשים מסך האוכלוסייה – שוויץ (37%). לגולשים המקומיים באוסטריה מתווספים כ-66% גולשים שמגיעים מחוץ לגבולותיה, כאשר בעונה האחרונה 254 אתרי הסקי במדינה אירחו 51.7 מיליון גולשים. את מדרונות הסקי בצרפת ואיטליה פקדו 54 מיליון ו-27 מיליון גולשים, בהתאמה. במדינות אלו ענף ספורט החורף מהווה פקטור כלכלי חשוב, במיוחד באזורי ההרים, והוא תורם לפעילויות נוספות כתחבורה, מלונאות, הסעדה, השכרה מכירה של ציוד ספורט ועוד.

Chart where are people are hitting the slopes

האיום העיקרי על ענף הסקי: ההתחממות הגלובאלית

המספרים מאחורי תעשיית הסקי העולמית מעידים כי עבור חלק מהמדינות באירופה וארה"ב מדובר בענף משמעותי. הביקושים לסקי נשענים על הכנסה הפנויה למשק בית, נגישות תחבורתית, מחירים ועיתוי תקופות החגים – אך כמובן גם על תנאי מזג האוויר.

האיום העיקרי על הענף הוא ההתחממות הגלובלית, אשר גורמת למחסור בשלג. תנאי שלג טובים מביאים לחווית גלישה טובה יותר ומגדילים את מספר המבקרים. בנוסף, הם ממזערים את הצורך בהפעלת מכונות לייצור שלג, שתפעולן יקר יחסית ולכן השימוש בהן מייקר מאוד את הפעלת האתר בעונות עניות בשלג.

ההשלכות המרכזיות של ההתחממות הגלובלית על תעשיית הסקי הן קיצור העונה, סערות קשות ומפולות שלגים, אשר מובילים לעלייה בהוצאות התפעול של אתרי הסקי. מזג האוויר משפיע במיוחד על אתרים במיקום גאוגרפי נמוך, שחשופים במיוחד לשינויי האקלים, ולכן חברות מעדיפות להשקיע באתרי סקי גבוהים – שנחשבים גדולים ואמינים ומושכים גולשים ממדינות זרות. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות והשוו בין אתרי סקי בארה"ב, קנדה, צרפת ושוויץ מצאו כי תאגידי סקי יעילים יותר כלכלית מאתרי סקי פרטיים, וככל שאתר סקי גדול יותר כך הוא יעיל וריווחי יותר. למעשה, אתרי הסקי בצרפת התגלו כריווחים יותר מהאתרים האוסטרים, שהיו ריווחים יותר מהאתרים באיטליה (ההבדל מיוחס לגודל האתרים).

כיצד ההתחממות הגלובלית השפיעה על כלכלת ספורט החורף? ניתוח של POW (עמותת Protect Our Winters שייסד גולש הסנובורד המקצועי ג'רמי ג'ונס במטרה למצוא פתרונות מערכתיים לשינויי האקלים) בדק כיצד ההתחממות הגלובלית השפיעה על סקי, סנובורד ואופנועי שלג מאז 2001, מה הערך הכלכלי של הענף ושינויים עתידיים אפשריים. ממצאי הסקר (שפורסם בשנת 2016) העלו כי בעונת החורף של 2015-2016 נרשמו בארה"ב למעלה מ-20 מיליון גולשים, 52.8 מיליון ימי סקי וסנובורד ו -11.6 מיליון ימי אופנועי שלג. ערכם הכלכלי המצרפי – הכולל הוצאות באתרי סקי, מלונות, מסעדות, ברים, חנויות מכולת ותחנות דלק – מוערך בכ-20.3 מיליארד דולר.
בנוסף נמצא כי שנים "קשות" משפיעות דרמטית על התחום בהשוואה לשנים "טובות": במהלך 5 שנים ברוכות בשלג (בתקופה שבין 2001-2016) נרשם גידול של 3.8 מיליון ימי גלישה מהממוצע, נוספו 11,800 משרות וערך מוסף של כ-700 מיליון דולר. מנגד, ב-5 השנים השחונות נרשם קיטון של 5.5 מיליון בימי גלישה, שהובילו לביטול 17,400 משרות וצמצום ההכנסות בלמעלה ממיליארד דולר בהשוואה לעונה ממוצעת. ואם לא די בכך, משך עונת הסקי בצפון אמריקה הצטמצם מתחילת שנות ה-80 ב-34 יום.

שוויץ ברשימת הנפגעות העיקריות

גם באירופה מתמודדים עם ההשלכות של שינויי האקלים, ובראשם סוגיית אמינות אתרי הסקי. אתר סקי "אמין" הוא כזה שהשלג בו מובטח ב-7 מתוך כל 10 שנים, וגובה השלג הטבעי מגיע למינימום של 30 סנטימטר במשך 100 ימים לפחות. מחקרים מנבאים כי מספר אתרי הסקי האמינים באירופה יצנח  מ-609  ל-404 בעלייה של 2 מעלות ול-202 בעלייה של 4 מעלות.

שוויץ המשופעת באתרי סקי היא אחת הנפגעות העיקריות מהמגמה הזאת: שיעור האתרים ה"לא אמינים" במדינה צפוי לעמוד בעתיד על 37% עד 56%, ואתרי הסקי שלה מתמודדים עם קיצור של 40 ימים בעונת החורף לעומת 1970; הטמפרטורות באלפים צפויות לעלות, וכבר כיום הם מתחממים בקצב כפול מהממוצע בעולם; קרחון אלטש בדרום שווייץ – הקרחון הגדול בהרי האלפים – שאורכו 23 ק"מ איבד 1.5 ק"מ מאורכו והוא ממשיך להתכווץ במהירות; ולפי נתוני המשרד השווייצרי להגנת הסביבה, הקרחונים הקטנים והבינוניים ייעלמו מאירופה עד 2050.

באוסטריה, מדרונות השלג באתרי הסקי נמוכים יותר וגובהם הממוצע נמוך מאלף מטר. קו השלג במדינה צפוי לעלות בכ-200 עד 300 מטר – דבר העלול לפגוע קשות בפרנסתם של  כפרים המספקים שירותי ספורט חורף.  גם באיטליה, שבה מחצית מהכפרים התלויים בענף הסקי שוכנים בגובה של פחות מ-1,300 מטרים, צפויים בעתיד רק מעט חורפים שיאפשרו תנאים מתאימים לקיום הפעילות.

הפתרונות מצריכים חשיבה יצירתית

באזור הרי האלפים מתגוררים כ-14 מיליון בני אדם ב-7 מדינות (סלובניה, איטליה, אוסטריה, גרמניה, ליכטנשטיין, שווייץ וצרפת), כך שענף התיירות – וספורט החורף בפרט – מהווים עוגן חשוב בכלכלת האזור. באלפים מבקרים מעל 60 מיליון תיירים בשנה, המספקים כ-10%-12% מהתעסוקה באזור. כדי למזער ככל האפשר את הנזקים ולנהל נכון את המשבר, האתרים המובילים החלו ליישם פתרונות יצירתיים, ביניהם שימוש בתותחי שלג. שוק מכונות השלג העולמי מוערך בכמיליארד דולר בשנה  ויותר חברות נכנסות לתחום (בהן אפילו החברה הישראלית איי.די.אי. טכנולוגיות).

תעשיית הסקי כולה עוברת שינוי, ואתרי הסקי מחפשים דרכים חדשניות שיאפשרו להתמודד עם מיעוט שלג תוך התאמת המודלים העסקיים שלהם. אחד מהם כולל בנייה והפעלה של אתרי סקי במתחמים סגורים, שאינם תלויים במצב השלג. המפורסם שבהם הוא זה שהוקם ב-2005 בדובאי, ניתן למצוא אתרי סקי מקורים גם באתר הסיני צ'אנגשה, ובאתר הסקי הצרפתי טין (Tignes) שאיבד בשנים האחרונות שליש משטחו.

פתרון יצירתי נוסף הוא הפיכת אתרי הסקי לאתרי שעשועים ונופש בתקופות הקיץ, כפי שעושים באירופה, בארצות הברית ובקנדה. דוגמה לניהול נכון של משבר תיירות השלג בעולם ניתן למצוא באתרי סקי במדינת ורמונט שבארה"ב, שם החלו להציע בקיץ אטרקציות אקסטרים כמו רכבות הרים, מסלולי אופניים דאונהיל, אומגות, גשרי חבלים בגובה, סנפלינג טרקים מודרכים ובאנג'י.

אחד הפתרונות המקוריים לאופן שבו אתרי הסקי מתמודדים עם קיצור ימי העונה והתחממות מזג האוויר הוא סקי בעירום. מדובר בגלישה בביקיני או בחוטיני ולכן הדבר רלוונטי בעיקר לקראת סוף העונה, אולם מדובר טרנד שהולך וצובר תאוצה: באתר הסקי האוסטרי Steinach am Brenner  מתקיימת תחרות  Naked Slalom Skirace, באתר הסקי הגדול בסין Yabuli נערכו כמה פסטיבלי סקי בעירום ולאחרונה נערך ברוסיה ניסיון לשבור את שיא גינס בגלישת סקי בבגדי ים, בהשתתפות כ-2,000 גולשים.

ווייל ריזורטס: חברת אתרי סקי שהפכה לקונגלומרט

דוגמא מעניינת לתאגיד אמריקאי ציבורי שמתמודד ביצירתיות עם ההתחממות הגלובאלית היא חברת ווייל ריזורטס Vail Resorts, Inc. (MTN). החברה, שהוקמה בשנת 1997, מפעילה כיום 37 אתרי סקי בארצות הברית וקנדה, ביניהם אתרים מובילים כגון Whistler-Blackomb, Vail, Brekenridge, Lake Tahoe, ועוד. כיום ווייל ריזורטס היא מעצמת הסקי הגדולה ביותר בארה"ב,  ומעסיקה יותר מ–15 אלף עובדים. החברה מפגינה צמיחה חזקה וקבועה, הכוללת רווח תפעולי שגדל מ -264 מיליון דולר בשנת 2016 ל- 350 מיליון דולר בשנת 2017 ול- 412 מיליון דולר בשנת 2018.

ווייל ריזורטס מצאה פתרון יצירתי לבעיית ההתחממות הגלובאלית: פיזור סיכונים. החברה הפכה למעין קונגלומרט של כמה אתרים באזורים שונים. כך, גם אם בשנה מסוימת אין מספיק כיסוי שלג באתר מסוים, אתרים אחרים יכולים להציל את המצב. לפי האסטרטגיה, חברה המחזיקה כמה אתרי סקי לא רק מפזרת סיכונים, אלא גם יכולה להציע חבילה עונתית, וכך לגרום ליותר נופשים להגיע למתקנים שלה. במשך שנים עסקה ווייל ריזורטס בהרחבת מגוון האתרים שבבעלותה ובמקביל העלתה את מחיר המנוי, בשיעור של כ–15%. כמו כן, עלות ביקור חד־פעמי באתרים התייקרה משמעותית, במטרה לעודד את הגולשים לרכוש מנוי עונתי.

המודל העסקי הזה התגלה כמנצח, והעניק לחברה יתרון אדיר על מתחרותיה, כשהוא מסייע לה להגדיל את כוחה בענף הסקי בארה"ב, ולאחרונה אף התרחבה אל קנדה והיא מפעילה מספר רב של אתרי סקי. לעת עתה נראה כי החורף הנוכחי בארה"ב נמצא בצידה של החברה: האתרים Whistler-Blackomb, Vail פתוחים לאחר שקיבלו מוקדם יחסית מנות נדיבות של שלג. נראה כי זו עשויה להיות שנה מצוינת לעסקי ספורט החורף בכלל ולמניה של Vail Resorts בפרט.

 

Vail global markets

אין באמור משום התחייבות או הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או להשגת תשואה כלשהי ו/או רווח כלשהו ו/או מניעת הפסדים. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם, והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות למנהל התיקים ו/או לחברות קשורות אליו ו/או ללקוחותיהם עניין אישי במידע המוצג בסקירה זו, לרבות בנכסים המוצגים בה ו/או אחזקות בנכסים המפורטים בסקירה. מסמך זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ולא נועד לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. האמור מבוסס על מידע, אשר מנהל התיקים  סבור כי הוא מהימן. עם זאת, לא מנהל התיקים, לא כל מי שפועל מטעמו יכול לערוב לשלמותו או לדיוקו של האמור מסמך. האמור במסמך אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי המסמך ייקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות במסמך נכונות למועד פרסום הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. יודגש כי הערכות מנהל התיקים, המופיעות במסמך זה, מהוות מידע צופה פני עתיד, כמשמעות המונח בחוק ניירות ערך, התשכ"ח- 1968, אשר התממשותם אינה וודאית ואינם בשליטת מנהל התיקים. בנוסף האמור במסמך מתבסס על נתונים והערכות המבוססים על מקורות חיצוניים, ואשר תוכנם לא נבדק באופן עצמאי על-ידי החברה ולפיכך מנהל התיקים אינו אחראי לנכונותם. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהו למהימנות ולנכונות המידע המובא בה. מנהל התיקים אינו מחויב להודיע בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע המובא בסקירה מראש או בדיעבד. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, מסמך זה ו/או כל חלק ממנו בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מנהל התיקים. לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שלמנהל התיקים יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא : https://msh.co.il/migdal-capital-markets/investment-portfolio-management/full-disclosure/. התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שיש לו זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מנהל התיקים בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מנהל התיקים כל חובה להודיע על שינוי כאמור.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)