השפעות נגיף הקורונה על תעשיית הציוד והמכשור הרפואי 

הקורונה, שבתחילת חודש מרץ 2020 הוכרזה ע"י ארגון הבריאות העולמי כמגפה באופן רשמי, שינתה באופן מהותי גם את האופן שבו מדינות מתייחסות ומתקצבות את מערכות הבריאות שלהן. כידוע, התפשטותו המהירה של הנגיף ייצרה לחץ רב על שירותי הרפואה, ומדינות רבות מצאו עצמן מתמודדות מחד עם מספר עצום של חולים ומאידך עם מחסור חמור בציוד בסיסי (כמו כפפות, מסכות ומטושים) ומכשירים רפואיים כגון מכונות הנשמה ומחוללי חמצן. אלא שחוסר המוכנות היה כמעט כלל עולמי, מה שיצר מירוץ חימוש של ממש בין המדינות כדי למלא את המלאים החסרים.

להערכתנו, סקטור הציוד והמכשור הרפואי ימשיך לרכז עניין גם לאחר סיום המגיפה. מדובר בסקטור בעל מנועי צמיחה רבים ופוטנציאל השקעה גדול (כפי שכתבנו בסקירות קודמות בנושא טרם התפרצות הקורונה), כך שהוא אינו תלוי או נשען רק על התפרצות מחלה מסוימת. זאת, מכיוון שתעשיית הבריאות העולמית גדולה, רחבה וענפה מאוד והיא מספקת מענה לתחומים רפואיים רבים מלבד הקורונה – וכי לצד הצלת חיים עליה לתת מענה גם לחולים כרוניים ולספק פתרונות לבעיות תפקודיות שונות.

בטווח הקצר, מגמת הקצאת המשאבים בעולם לטובת ייצור והצטיידות בציוד ומכשור רפואי, מיטיבה עם חלק מחברות סקטור המכשור הרפואי. זאת, כשברקע תקציבים ומשאבים שכאמור הועברו ע"י ממשלות למשרדי ומערכות הבריאות שלהן. הבולטת מכולן היא ארה"ב, שהקצתה למעלה מ-100 מיליארד דולר לקרנות חירום שתפקידן לסייע לבתי חולים ולרכוש ציוד רפואי מציל חיים (כגון מכונות הנשמה, ציון מגן אישי לצוותים המטפלים ותרופות). ארה"ב היא גם השוק הגדול ביותר בעולם למכשור רפואי.

בטווח הארוך, הרבה לפני שמגיפת הקורונה פרצה, ה-OECD העריך כי שיעור ההוצאה הממוצע מהתמ"ג של מדינות הארגון יעלה מ-8.8% ב2018 עד ל-10.2% בשנת 2030, כך שניתן לשער שמשבר הקורונה יעצים ויגדיל שיעורים אלה. מגמה נוספת שתומכת בהמשך הביקוש לציוד ומכשור רפואי מתקדם היא העלייה בתוחלת החיים, בדגש על האוכלוסייה המבוגרת שצפויה להוות כ-17.8% מאוכלוסיית העולם ולמנות כ-1.8 מיליארד איש. גם פיתוחים חדשים, מיזוגים ורכישות לצד הטמעת טכנולוגיות חדשות, שאפיינו את תעשיית הציוד והמכשור הרפואי בעידן שלפני הקורונה והפכו את התחום לאטרקטיבי להשקעה, ימשיכו להניע אותו קדימה. עד-2023 שווי השוק של התעשייה צפוי ליהנות מעלייה שנתית ממוצעת של 6.4% ולצמוח לכ-641 מיליארד דולר.

אופיו של נגיף הקורונה (בדגש על אחוזי ההדבקה הגבוהים שלו) מאיץ אימוץ של חדשנות טכנולוגית. בהתאם, הוא עשוי להאיץ תהליכי דיגיטציה בעולם הציוד והמכשור הרפואי. גם תעשיית הציוד והמכשור הרפואי נהנית מהמהפיכה הטכנולוגית. אחת מהמגמות הבולטות בתעשיה היא מכשור לביש ואיסוף נתונים ממכשירים חכמים המחוברים לאינטרנט (IoT). השימוש בסוגים שונים של טכנולוגיה מתקדמת מאפשר לרופאים לקבל מידע איכותי ובחלק מהמקרים ללא מגע אדם, ועל כן סביר כי תהליכי הפיתוח וההטמעה שלהם יואצו. ניתן להניח כי גם ה-FDA עשוי לגלות פתיחות באשר לאימוץ טכנולוגיות חדשות, ובכך להביא לגל של בקשות לאישור אפליקציות בנושאי בריאות שונים ולשיתופי פעולה אפשריים בין חברות טכנולוגיה וחברות בתעשיית הבריאות.

בינתיים, חוסר המוכנות של מערכות הבריאות ברחבי העולם במשבר הקורונה נצרב בתודעתם של רבים, בדגש על המחדלים שנחשפו (וממשיכים להיחשף) בעקבותיו. אלה העלו גם את נושא הציוד ומכשור הרפואי לראש סדר היום הציבורי, ולהערכתנו סביר כי הוא יישאר שם תקופה ארוכה. זאת, בפרט כי ווירוס הקורונה לא מוגר, טרם נמצא לו חיסון אפקטיבי וישנם חששות רבים כי הנגיף עשוי להתפרץ שוב בעתיד – בצורה זהה או אחרת. כל אלה לא יאפשרו למדינות רבות ברחבי העולם להפחית את תקציבי הבריאות במשך תקופה ארוכה ויספקו לסקטור הציוד והמכשור הרפואי מנוע צמיחה נוסף.

להלן דוגמאות לחברות ציוד ומכשור רפואי שהקורונה היטיבה עם פעילותן ולהערכתנו צפויות להמשיך ולצמוח גם בעתיד:

  • חברת Fisher & Paykel Healthcare הניו זילנדית, אשר מתמחה בייצור ושיווק מוצרים מקלי נשימה ביתיים, רשמה צמיחה של 73% במהלך החודשים אפריל–דצמבר 2020 ביחס לתקופה המקבילה, הודות לעלייה מצערת של מספר החולים בעולם שנזקקו לטיפולים וניתוחים נשימתיים בעקבות מחלת הקורונה. בנוסף, מניית החברה עלתה ביותר מ-46% בשנת 2020 – ושמרה על ביצועים חיוביים גם במהלך הרבעון השני של 2020 (שהתאפיין בירידות חדות בשוקי ההון).
  • חברת Biomerieux הצרפתית השיקה מספר ערכות בדיקה שונות לזיהוי מחלת הקורונה, כאשר גילוי הזנים החדשים של המחלה בחודשים האחרונים עשויים לתמוך בהמשך הביקושים לערכות אלו (על אף מציאת חיסונים יעילים כנגד הקורונה). מניית החברה הניבה למשקיעיה תשואה עודפת לאחר שמנייתה זינקה בכ-45% בשנת 2020.
  • חברת Abiomed האמריקאית פרסמה ב-28.1.21 דוחות מצוינים שהפיגו את החשש שווירוס הקורונה יפגע במכירות מוצריה, שמתמקדים בעיקר בנושא בריאות הלב ומערכות כלי הדם. בנוסף, היא הרחיבה את פורטפוליו המוצרים שלה באמצעות מיזוג עם חברת "ברית'" המייצרת מחוללי חמצן לחולים אשר סובלים גם ממחלת הקורונה.
  • חברת Masimo האמריקאית מעניקה פתרון ייחודי שמספק מענה לעומסים הכבדים בבתי החולים (במסגרתם אנשים הזקוקים לאשפוז נאלצים לחזור לביתם) באמצעות מוצר בשם SafetyNET. מדובר במכשיר רפואי מציל חיים שמולבש על האצבע של החולה ומודד באופן עקבי את רמת החמצן שלו. הן המכשיר עצמו והן הפלטפורמה שייכים לחברת Masimo, שמנייתה עלתה בכ-69% בשנת 2020.

ביצועי מניותיהן של חברות ציוד ומכשור רפואי במהלך תקופת הקורונה

שם החברה תחום פעילות תשואה בשנת 2020
Masimo יצרנית SafetyNET, מכשיר רפואי לביש המודד רמות חמצן 69.8%

Fisher & Paykel Healthcare

מתמחה בייצור ושיווק מוצרים מקלי נשימה ביתיים 46.68%
Biomerieux השיקה ערכות בדיקה שונות לזיהוי קורונה 45.43%
Abiomed מוצרים לבריאות הלב ומערכות כלי הדם 90.28%

 

Global medical device outsourcing market size by service 2016-2027 (usd billions)
Global medical device outsourcing market size by service 2016-2027 (usd billions)

 

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

 

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

אין באמור משום התחייבות או הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או להשגת תשואה כלשהי ו/או רווח כלשהו ו/או מניעת הפסדים. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם, והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות למנהל התיקים ו/או לחברות קשורות אליו ו/או ללקוחותיהם עניין אישי במידע המוצג בסקירה זו, לרבות בנכסים המוצגים בה ו/או אחזקות בנכסים המפורטים בסקירה. מסמך זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ולא נועד לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. האמור מבוסס על מידע, אשר מנהל התיקים  סבור כי הוא מהימן. עם זאת, לא מנהל התיקים, לא כל מי שפועל מטעמו יכול לערוב לשלמותו או לדיוקו של האמור מסמך. האמור במסמך אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי המסמך ייקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות במסמך נכונות למועד פרסום הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. יודגש כי הערכות מנהל התיקים, המופיעות במסמך זה, מהוות מידע צופה פני עתיד, כמשמעות המונח בחוק ניירות ערך, התשכ"ח- 1968, אשר התממשותם אינה וודאית ואינם בשליטת מנהל התיקים. בנוסף האמור במסמך מתבסס על נתונים והערכות המבוססים על מקורות חיצוניים, ואשר תוכנם לא נבדק באופן עצמאי על-ידי החברה ולפיכך מנהל התיקים אינו אחראי לנכונותם. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהו למהימנות ולנכונות המידע המובא בה. מנהל התיקים אינו מחויב להודיע בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע המובא בסקירה מראש או בדיעבד. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, מסמך זה ו/או כל חלק ממנו בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מנהל התיקים. לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שלמנהל התיקים יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא : https://msh.co.il/migdal-capital-markets/investment-portfolio-management/full-disclosure/. התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שיש לו זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מנהל התיקים בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מנהל התיקים כל חובה להודיע על שינוי כאמור.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)