פאנל טכנולוגיה וחדשנות בהשקעות

הפאנל בהשתתפות:
ד"ר יוסי שווימר – מנהל מחלקת המחקר והכלכלן הראשי, מגדל שוקי הון
גיא רוזן – מנהל דסק חו"ל, מגדל ניהול תיקי השקעות
נועם מאירוביץ – מנהל השקעות בכיר, מגדל ניהול תיקי השקעות
יוסי אלפסי – סמנכ"ל שיווק, מגדל ניהול תיקי השקעות (מנחה)

שלום וברוכים הבאים לפאנל "טכנולוגיה וחדשנות בהשקעות". אני שמח לארח היום את יוסי שווימר, מנהל מחלקת המחקר והכלכלן הראשי של מגדל שוקי הון; נועם מאירוביץ, מנהל השקעות בכיר במגדל ניהול תיקי השקעות; ואת גיא רוזן, מנהל דסק חו"ל של החברה.

נועם, מתחילת השנה ראינו שונות גבוהה יחסית בין מדדי המניות המובילים מבחינת תשואות. בראייה היסטורית, אנחנו כבר מכירים את הבדלים בין מניות ערך לבין מניות צמיחה. הייתי רוצה שתגדיר באיזו נקודה אנחנו נמצאים כיום לראייתך, ובכלל איך היית מגדיר את מניות הטכנולוגיה  – האם הן יותר מוטות צמיחה או יותר מוטות ערך?

נועם מאירוביץ: קודם כל חשוב להבין מה המשמעות של מניות צמיחה, כי אנשים מרבים להשתמש במונח הזה. המשמעות של צמיחה היא בעצם היכולת של החברה להגדיל את הכנסותיה משנה לשנה או מתקופה לתקופה בשיעור דו ספרתי ומעלה. לא כל החברות מצליחות בכך. את חברות הטכנולוגיה, רובן לפחות, ניתן להגדיר כמניות צמיחה. הסיבה לכך היא כי מדובר או בחברות שיש להן מוצר שהיום אפשר למכור אותו ל-x ומחר מחרתיים ל-2x, כלומר בקצב יפה, או שמדובר במוצרים חדשים. החדשנות היא בעצם חלק בלתי נפרד מהעניין. ניתן לראות כי לאורך שנים מניות הצמיחה 'מכות שוק על ירך' את מניות הערך מהטעם הזה. המחיר הוא שצריך לקחת בחשבון סטיית תקן, כלומר לא ניתן לקבוע ברצף זמן מסוים את הנקודה הספציפית שבה מניות הצמיחה יכו את מניות ערך. זה דורש סבלנות ואורך רוח.

ביצועי מניות צמיחה מול מניות ערך לאורך השנים (מקור: בלומברג, 1.9.21)

כלומר אתה מעריך שלאורך זמן מניות צמיחה יניבו תשואות עודפות, אבל יש סטיית תקן.

נועם: כן, בהחלט.

תודה רבה. יוסי את השאלה הבאה אני רוצה להפנות אליך. אנחנו אחרי מספר גלים של קורונה, ולמעשה מסוף הגל הראשון נמצאים בתקופה של עליות לא מבוטלות בסקטורים השונים בתחום הטכנולוגיה. בהסתכלות קדימה, אילו תחומים אתה מעריך יהיו רלוונטיים לשנים הקרובות?

יוסי שווימר: אם נחזור רגע למרץ 2020, אני חושב שהלקח מהגלים הקודמים הוא שטכנולוגיה היא סקטור חוצה סייקלים כלכליים. זו נקודה מאוד חשובה שאנחנו מסתכלים עליה גם בניתוח שלנו של סקטור הטכנולוגיה. כשאנחנו בוחנים קדימה את הסקטור, אנחנו מזהים כמה תחומים שאני חושב שהם גם ישנו את החיים שלנו וגם יהיו מאוד מעניינים ורלוונטיים להשקעה בשנים הקרובות. למשל כל מה שקשור לדור 5 ולפריסה של רשת התקשורת הזו, שאמורה להקטין את השיהוי ולהיות יותר מהירה. גם כל מה שקשור לאינטרנט של הדברים (IoT), כי הרבה מאוד מהדברים שאנחנו משתמשים בהם ביום-יום, גם מסורתיים, יהפכו מחוברים לרשת ובעצם להרבה יותר חכמים. התחום השלישי שאנחנו מזהים הוא כל מה שקשור לבינה מלאכותית. ראינו המון איסוף של דאטה, הרבה קידמה טכנולוגית בסקטור הזה, ואנחנו חושבים שזה יבוא לידי ביטוי בהרבה מתחומי החיים שלנו. יש המון סטרטאפים וחברות שמונפקות שמבוססים על בינה מלאכותית ואנחנו חושבים שהתחום הזה ילך ויתעצם בשנים הקרובות.

Number of Internet of Things (IoT) connected devices
worldwide from 2019 to 2030 by communications technology (in millions. Source: Statista 2021)

 

יוסי תודה. גיא, בהמשך לדברים של יוסי על מגמות קצת יותר ארוכות טווח, אשמח שתספר לנו כמי שמנהל בפועל את תיק טכנולוגיות ומחליט מה לקנות ומה למכור, על סקטור או שניים שאתה חושב שהם מעניינים להשקעה בעת הנוכחית.

גיא: בהמשך למגמות שיוסי דיבר עליהן, כבר תקופה די ארוכה שאנחנו שמים דגש על סקטור אבטחת הסייבר. הסקטור הזה למעשה נהנה גם ממגמות ארוכות טווח וגם בטווח הקצר. בטווח הארוך העולם הופך להיות יותר דיגיטלי, יותר מחובר, יותר חכם. לכן כולנו, בין אם כאנשים יחידים ובין אם ברמת תאגידים וממשלות, יותר ויותר חשופים. אנחנו רואים מתיחויות ובכללן גיאופוליטיות בין מדינות. סין וארה"ב שמות דגש על הנושא של שמירת מידע ומניעת פרצות מצד גורמים עוינים. בטווח הקצר, אנחנו רואים שהקורונה נתנה דחיפה מאוד משמעותית לאימוץ תהליכים דיגיטליים, מה שעוד יותר מאיץ את התהליך. היקפי מתקפות הסייבר והנזק הכלכלי שהן גורמות מוערכים בשווי של טריליוני דולרים בשנה, ויש תחזיות לפיהן בשנת 2025 הנזק הזה יגיע ל-10 טריליון דולר. זה אומר שיש פה עוד הרבה מקום לבצע השקעות בתחום, גם מצד ממשלות וגם מצד המגזר העסקי, כדי למזער את הנזק הכלכלי שהמתקפות הללו יוצרות.

Global Cyber Security spend (Source: softwaretesttips 25.03.21)

 

זה גם מתחבר למה שיוסי אמר על האינטרנט של הדברים, מכשירים שמחוברים אחד לשני. זה מהווה מטבע הדברים כר פורה להאקרים ולפריצות.

גיא: בהחלט. ובגלל זה הממשל בארה"ב שם דגש אסטרטגי מאוד משמעותי על העניין. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן גם חתם לפני כמה חודשים על צו נשיאותי שמחייב סטנדרטים יותר גבוהים של אבטחה. בנוסף, לא מזמן נערכה פגישה של בכירי הממשל עם בכירי המגזר העסקי כדי להבין איך המגזר הזה מתמודד עם העניין. המטרה היא לנסות לייצר שיתופי פעולה כדי להגדיל השקעות, להכשיר יותר עובדים וליצור סטנדרטים שעונים על האיומים שהולכים וגוברים – איומים שאנחנו רואים שמייצרים נזק כלכלי מאוד משמעותי גם ברמת החברות וגם ברמת הכלכלה. לכן, ולמרות שמבין תחומי החדשנות תחום אבטחת הסייבר לא בתחילת דרכו וכבר עבר תהליך של צמיחה, הסקטור הזה עדיין צפוי להמשיך ולצמוח בעשור הקרוב בשיעורים דו ספרתיים.

מה שעונה על הקריטריונים שנועם ציין לגבי מניות צמיחה.

גיא: נכון, בדיוק.

תודה על ההסבר בנוגע לסקטור הזה. הייתי שמח אם תוכל להאיר זרקור על סקטור נוסף שלדעתך רלוונטי ומעניין בתקופה הנוכחית.

גיא: בהקשר של כל תהליכי הדיגיטציה ותחום הבינה המלאכותית שיוסי הזכיר, וברקע לכל מיני תהליכים חדשניים שנרקמים, תחום נוסף שנהנה מביקושים חזקים הוא סקטור השבבים. בגלל תהליכים קצרי טווח יש לא מעט תעשיות כמו רכבים, מחשוב ענן, דאטה סנטרים וגיימינג, שיש בהן לחצי ביקושים מאוד משמעותי לשבבים. זה מבטיח למגזר השבבים ולחברות בו ביקושים חזקים גם ב-2022, כשחלק מהחברות אף צופות עודף ביקושים גם לתוך שנת 2023. אנחנו רואים שחברות מגדילות השקעות כדי להגדיל את כושר הייצור שלהן, אבל זה לא דבר שקורה בין לילה. לכן, אנחנו צפויים לתקופה מאוד ממושכת של עודף ביקושים בסקטור הזה. אנחנו רואים את זה גם בתוצאות של החברות, שברבעון האחרון הציגו צמיחה שנתית דו ספרתית מאוד גבוהה, וזה לא נעצר בזה. כשמסתכלים על התחזיות שלהן רואים שהתחזיות הן להמשך צמיחה דו ספרתית גם בשנה הקרובה. מבחינה אסטרטגית, ככל שהביקוש לשבבים עולה והכל נהיה יותר דיגיטלי, המכשירים והשירותים שאנחנו משתמשים בהם הופכים יותר חכמים ואוטונומיים, ככה השבבים הופכים יותר לסוג של קומודיטי (סחורה). זה יוביל לכך שהתנודתיות בפעילות גם תלך ותקטן וזה ימצב את עוד יותר את כדאיות הסקטור כמעין אחזקת עוגן בתיק ההשקעות.

במיוחד עם שיעורי צמיחה דו ספרתיים. כלומר גם סקטור הסייבר, כמו סקטור השבבים, עונים להגדרות שנועם ציין לגבי מניות צמיחה קלאסיות.

גיא: בדיוק. ועוד דבר קטן. סקטור השבבים הוא תחום שבהשוואה לרוב סקטורי הצמיחה האחרים עדיין נסחר במכפילים יחסית קצת יותר נמוכים, כך שגם תמחורית הוא קצת יותר מעניין.

כלומר הוא גם צומח וגם מתומחר יחסית נוח.

נועם: אני רוצה להוסיף משהו, רק כדי לסבר את האוזן ולתת פן מציאותי לדברים שנאמרו. היום מרבית יצרני הרכבים בעולם מתמודדים עם בעיות בייצור כי אין להם שבבים. כל רכב הוא סוג של מחשב נייד, כל מערכות האבזור הבטיחותי הן בקצה העליון של הסקאלה מבחינת מחשוב. אז בפועל, אנשים שרוצים להזמין רכבים מגלים שאין מלאים. מבקשים מהם להמתין, לפעמים אפילו במשך חצי שנה, כי יש עצירה מוחלטת של פסי הייצור. זה דוחף לעליית מחירים.

זה מזכיר את מה שיוסי אמר, על כך שהטכנולוגיה מתקדמת בגלים אבל משפיעה אחורנית גם על תעשיות יותר מסורתיות. בהקשר הזה יוסי אני רוצה לחזור אליך, שתרחיב את היריעה ותספר לנו על המתודולוגיה של התיק. כלומר איך התיק נבנה, נבחן ומתפקד לאורך הזמן.

יוסי: אני חושב שמה שמבדל את תיק הטכנולוגיות זאת המתודולוגיה המאוד ייחודית שאנחנו משתמשים בה. המתודולוגיה שבנינו מתבססת על שני תהליכים. תהליך של Top Down, שבו אנחנו מסתכלים גם על סקטורים שהם יותר מעניינים להשקעה, גם מבחינה תמחורית, ומגמות שאנחנו מזהים (קצרות או ארוכות טווח). זה תהליך אחד שאנחנו מגדירים מבחינת תמהיל הנכסים שאנחנו בוחרים ברמת הסקטורים. נוסף לו אנחנו עושים עוד תהליך שנקרא Bottom Up, כלומר גם בסקטורים שהתמחור שלהם יקר באופן כללי אנחנו עדיין מזהים לפעמים חברה שנמצאת במקום מאוד נוח מבחינת תמחור, יש לה מיצוב טכנולוגי מאוד טוב. בעצם בתיק הזה אנחנו כוללים את שני התהליכים הללו יחד. מצד אחד גם מניות אטרקטיביות עם מובילות טכנולוגית מאוד טובה ומצד שני סקטורים שהתמחור שלהם נוח ואנחנו מזהים שיש להם פוטנציאל צמיחה מאוד גבוה. אנחנו עושים את זה בתיק ההשקעות באופן שוטף, וחשוב להדגיש את זה. כלומר כל מיני מגמות ושינויים שאנחנו מזהים לאורך הדרך – הכל נכנס פנימה לתיק ההשקעות.

לסיכום כל הדברים שנאמרו, מניות הטכנולוגיה, שעונות לקריטריונים של מניות צמיחה, הן חוצות סייקלים כלכליים ולאורך זמן מציגות תשואות נאות. תיק ההשקעות מנוהל באופן דינאמי, ואנחנו מחפשים כל הזמן את הסקטורים עם הפוטנציאל היותר משמעותי. למעשה, התיק מתאים ללקוחות שחושבים קדימה, לטווח ארוך, מאמינים – בדיוק כמונו – שהטכנולוגיה כאן בשביל להישאר כמו שאומרים, שהעולם ימשיך להתקדם ושהטכנולוגיה והחדשנות ימשיכו לתפוס חלקים יותר ויותר משמעותיים בחיינו.

תודה רבה, שמחתי לארח אתכם ונתראה בפאנל הבא.

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

מנחה הוובינר הוא מר יוסי אלפסי, סמנכ"ל שיווק במגדל ניהול תיקים, בעל רישיון שיווק השקעות מטעם רשות ניירות ערך. בוובינר משתתפים מר גיא רוזן, מנהל דסק חו"ל במגדל ניהול תיקים, בעל רישיון ניהול תיקים מטעם רשות ניירות ערך; מר נעם מאירוביץ', מנהל השקעות בכיר במגדל ניהול תיקים, בעל רישיון ניהול תיקים מטעם רשות ניירות ערך; וד"ר יוסי שווימר, סמנכ"ל כלכלה ומחקר של קבוצת מגדל שוקי והון, שאינו בעל רישיון ניהול תיקים (רשיונו מותלה מרצון). אין באמור משום התחייבות או הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או להשגת תשואה כלשהי ו/או רווח כלשהו ו/או מניעת הפסדים. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם, והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הצופה. ההשקעה בניירות ערך ונכסים פיננסים מסקטור הטכנולוגיה מתאפיינת ברמת סיכון גבוהה אשר לצד פוטנציאל התשואה הטמון בה, עלולה גם להוביל להפסדים גדולים. תיק טכנולוגיה מתאפיין בפיזור בין סקטוריאלי נמוך ובתנודתיות גבוהה, ועל כן התיק מתאים רק ללקוחות שמוכנים לגלות סבלנות לאפשרות של ספיגת הפסדים לאורך זמן. ההתייחסות המובאת לעיל ביחס לביצועים העודפים של ניירות ערך ונכסים פיננסיים מסקטור הטכנולוגיה ו/או של מדדי הטכנולוגיה, לרבות ההתייחסות לסקטורים הגיאוגרפים המוזכרים בוובינר, לעומת ביצועים של סקטורים אחרים ו/או מדדים מובילים בעולם, מתייחסת להשוואה המובאת בוובינר זה, כדוגמה בלבד, ואין הכרח כי מגמה זו תימשך/תשתנה בעתיד וכן אין בכך כדי לשלול קיומם של סקטורים אחרים ו/או מדדים אחרים (ובכלל זה, מדדים אחרים המשתייכים לסקטור הטכנולוגיה) עם ביצועים טובים/גרועים יותר. כמו כן אין באמור משום התחייבות, כי התיק יהיה בהכרח בעל חשיפה לניירות ערך מסקטור הטכנולוגיה. תיקי ההשקעות שבניהול מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ (לעיל ולהלן: "מנהל התיקים") מושקעים בפועל בניירות ערך ובנכסים ספציפיים, ולא בהכרח נצמדים לניירות ערך ונכסים פיננסיים מסקטור הטכנולוגיה ו/או למדדים הנזכרים בוובינר זה או למדדים כלשהם. אין בביצועי העבר של המדדים כדי להעיד על כך שניתן יהיה להשיג ביצועים דומים בעתיד ו/או על יכולתו של מנהל התיקים להשיג ביצועים ו/או תשואות דומים בעתיד. וובינר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ולא נועד לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. האמור מבוסס על מידע, אשר מנהל התיקים  סבור כי הוא מהימן. עם זאת, לא מנהל התיקים, לא כל מי שפועל מטעמו יכול לערוב לשלמותו או לדיוקו של האמור בוובינר. האמור בוובינר אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי המידע המוצג בוובינר ייקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בוובינר נכונות למועד פרסום הוובינר, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. יודגש כי הערכות מנהל התיקים, המופיעות בוובינר זה, מהוות מידע צופה פני עתיד, כמשמעות המונח בחוק ניירות ערך, התשכ"ח- 1968, אשר התממשותם אינה וודאית ואינם בשליטת מנהל התיקים. בנוסף האמור בוובינר מתבסס על נתונים והערכות המבוססים על מקורות חיצוניים, ואשר תוכנם לא נבדק באופן עצמאי על-ידי החברה ולפיכך מנהל התיקים אינו אחראי לנכונותם. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין אישי ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים מסקטור הטכנולוגיה, וכי אנו ו/או חברות מקבוצת שוקי הון מנהלים ו/או משווקים ו/או עשויים לנהל ו/או לשווק תיקי השקעות ו/או מכשירי השקעה בסקטור הנזכר בוובינר, ובכלל זה יצוין, כי תאגיד קשור למנהל התיקים משמש כיועץ השקעות חיצוני בלבד עבור מנהל קרן זר, בקשר לניהול השקעות של קרן בתחום הסייבר, הרשומה בלוקסמבורג ופועלת תחת כללים ורגולציה של האיחוד האירופאי.  אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, וובינר זה ו/או כל חלק ממנו בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מנהל התיקים. לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שלמנהל התיקים יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא : https://msh.co.il/migdal-capital-markets/investment-portfolio-management/full-disclosure. התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שיש לו זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מנהל התיקים בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מנהל התיקים כל חובה להודיע על שינוי כאמור.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)