שווקי ההון נעים בין עלייה באינפלציה והריבית שעולה יחד איתה לבין ציפייה שהתהליך הזה יביא בעצמו להאטה כלכלית ואף, לירידה בריבית בהמשך

כבר התרגלנו לכך שלא נזכה לחודש רגוע בשווקים בתקופה זו, אבל זה בהחלט מרשים שכל חודש מצליח לשבור את שיאי השיגעון של קודמו. בחודש מאי השוק ירד חזק ואז לקראת סוף החודש תיקן בעוצמה למעלה, מה שהעלה בקרב רבים את השאלה האם ראינו את התחתית. הבאנו טיעונים אפשריים לכאן ולכאן, ולצערנו נוכחנו לגלות שהשוק ירד לרמות שפל חדשות במהלך יוני. מדד ה S&P 500 נכנס רשמית לטריטוריה דובית תוך כדי ירידות חדות נוספות. אם בחודש הקודם גופים פיננסים העזו לשאול באופטימיות האם ראינו את התחתית, הגישה הרווחת לגבי התיקונים למעלה שראינו במהלך החודש השתנתה להתאוששות זמנית בשוק דובי. מדדי הסנטימנט של המשקיעים ירדו שוב לרמות שליליות מאוד, אולם עדיין אין מספיק לחץ בשוק המניות ו"דם ברחובות" כדי לקבוע שאנו קרובים לתחתית.

דרמה בשוק האג"ח

עם כל הכבוד לשוק המניות, גם החודש הדרמה העיקרית הייתה בכלל בשוק האג"ח ה"סולידי". בניגוד למדדי המניות, שוק האג"ח מתנהג בהחלט בתנודתיות חסרת תקדים שעשויה להצביע על התקרבות לתחתית. מצד שני, גם בחודש שעבר סברנו ששוק האג"ח לא יכול כבר להיות תנודתי יותר ממה שראינו. מסוף מאי ועד אמצע חודש יוני עלו תשואות אג"ח ממשלת ארה"ב ל 10 שנים ביותר מ 70 נקודות בסיס. תקופה של שבועיים בלבד. בתקופה זו התשואות לשנתיים עלו קרוב ל 100 נקודות בסיס!!! בהמשך החודש התשואות נסוגו בחזרה בין 40 ל 50 נקודות בסיס. מדובר בתנודתיות פשוט בלתי נתפסת לנכסים סולידיים ונזילים מאוד. הטריגר לזינוק בתשואות היה נתון האינפלציה בארה"ב, שעלה משמעותית מעל הציפיות וגרם לשוק לתמחר מדיניות עוד יותר מהירה של העלאות ריבית ע"י ה FED. גם בשאר העולם הניציות של הבנקים המרכזיים הולכת וגוברת. הגדיל לעשות הבנק המרכזי בשוויץ, אשר הפתיע את השווקים והעלה ריבית ב 0.5%.

תרחיש של מיתון הופך לפופולרי

הבנקים המרכזיים מדגישים בצדק שהם מחויבים למלחמה באינפלציה וחוששים מהסיכון בהישארותה מעל היעד לטווח ארוך מדי. אולם על אף נתון האינפלציה המפתיע החודש בארה"ב, הולכים ומתרבים הנתונים שממחישים שהכלכלה עומדת בפני ירידה משמעותית מאוד בפעילות. כבר בחודש הקודם קיבלנו אינדיקציות לכך, אולם מיתון לא היה עדיין תרחיש הבסיס של מרבית הגופים הפיננסים. החודש תרחיש המיתון כבר צבר הרבה יותר פופולאריות. לא רק הגופים הפיננסיים העלו את ההסתברות לתרחיש זה. גם ה FED כבר מודה בכך שתרחיש "נחיתה רכה" יהיה קשה מאוד להשגה וכי הצורך להחזיר את קצב האינפלציה כלפי מטה גובר על הסיכון של הידרדרות למיתון. הבעיה היא שחלק משמעותי של האינפלציה, הנובע ממחירי אנרגיה, סחורות ומזון, אינו בשליטת הבנקים המרכזיים. כל עוד גורמים אילו יוותרו עקשנים ולא ירדו, הדרך היחידה של הבנקים המרכזיים להוריד את האינפלציה תהיה באמצעות פגיעה קשה יותר ויותר בצרכנים, על מנת להוריד את הביקוש ולהביא משם להתמתנות מחירים. העניין הוא שכמעט כל האינדיקטורים שיוצאים בזמן האחרון מצביעים כבר על סביבה ממותנת מאוד של צריכה וביקושים. מכאן שלחץ עוד יותר משמעותי כלפי מטה על הצריכה כמעט בוודאות יביא למיתון ולעלייה באבטלה.

פסימיות בקרב הצרכנים

מדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ירד לרמה הנמוכה ביותר מאז החלה מדידתו בסוף שנות ה 70. הצרכנים היום פסימיים מאי פעם לגבי מצבם הכלכלי והפיננסי בשנה הקרובה, זאת למרות שאנו עדיין לא רשמית במיתון ושוק העבודה מצוי קרוב לתעסוקה מלאה. היכולת של צרכנים לבצע רכישות גדולות, כגון בתים ורכבים, הידרדרה משמעותית עקב עליית מחירים אגרסיבית בשנה האחרונה, ירידה בשיעור החיסכון ועלייה בעלויות המימון של אשראי צרכני והלוואות למגורים. מדדי מנהלי הרכש, הן בתעשייה וגם בשירותים, מצביעים על התכווצות בתפוקה והזמנות חדשות. בפעם האחרונה שראינו התכווצות בסעיפים אילו היה זה בתקופה הקורונה, כאשר מפעלים נאלצו לסגור את פעילותם עקב הסגרים. כיום כבר אין סגרים ומגבלות, כך שהסיבה לירידה הינה התכווצות אמיתית של ביקושים. חברות קמעונאיות רבות העמיסו מלאים בקצבים הרבה יותר גבוהים מהממוצע, עקב החשש להיוותר תקועים ללא סחורה, על רקע בעיות שרשרת האספקה וחשש מהמשך עליות מחירים. כעת כשהביקוש יורד משמעותית, החברות תקועות עם מלאים ומצמצמות הזמנות חדשות. ככל שהצריכה תלך ותרד עוד יותר, כך הפגיעה הן במגזר הקמעונאי והן במגזר התעשייתי תלך ותחמיר. תחום שיחסית נהנה עדיין מביקושים חזקים הינו שירותי פנאי ותיירות, עקב התיאבון של צרכנים לשירותים אילו, אשר היו משותקים בתקופת הסגרים והמגבלות. אולם נראה שמדובר בתופעה זמנית מאוד, שכן ככל שהצרכנים יתקשו לשלם עבור מוצרים בסיסיים, תחומי מותרות אמורים להיות הראשונים בהם משקי הבית מקצצים הוצאות. תחומי הפנאי התאפיינו במספרים מרשימים של גיוס עובדים בחודשים האחרונים. ברגע שהם יחוו האטה, שוק התעסוקה החזק עשוי להתהפך מהר מאוד.

אינדיקציות לשינוי כיוון בשרשרת האספקה

האינדיקציות הגוברות לירידה בפעילות מכיוון הצריכה החודש לוותה גם באינדיקציות להתמתנות הלחצים בשרשרת האספקה. מחירי ההובלה יורדים באופן עקבי כבר מספר שבועות, מחירי הסחורות התעשייתיות ירדו לא מעט החודש, החברות מדווחות על התקצרות זמני אספקה וכן הקלה מסוימת במחירי התשומות. היציאה של סין ממדיניות הסגרים האגרסיבית אמורה להגדיל בחזרה ביקוש לסחורות, אולם מנגד צפויה להקל עוד יותר על הלחצים מכיוון מחירי הובלה וזמני אספקה. מחירי האנרגיה ממשיכים לחוות לחץ עקב המלחמה בין רוסיה לאוקראינה והחרפת המתיחות בין רוסיה למערב בכלל, לרבות הקטנת אספקת הגז לאירופה. ארה"ב מנסה ללחוץ על מדינות המפרץ להגדיל תפוקת נפט על מנת לכפר על הנפט שהמערב אינו מייבא מרוסיה, אולם אילו טוענות שהן כבר פועלות בתפוקה מלאה ואין להן יכולת להגדיל תפוקה בטווח הקצר.  לכן גורמי ההיצע עשויים להמשיך ולשמור על אינפלציה גבוהה בטווח הנראה לעין ברמת המדדים הראשיים. מנגד, בהינתן כל ההתפתחויות שתוארו לעיל, המצביעות על ירידה חדה בפעילות הצריכה והתעשייה, סביר מאוד שברמת מדדי הליבה כבר ראינו את השיא ומכאן הקצב ילך וירד באופן עקבי.

האינדיקציות הגוברות ל"נחיתה קשה" בכלכלה הביאו לקראת סוף החודש להתמתנות בתמחור תוואי הריבית בארה"ב. השוק צופה שמחזור עליות הריבית יסתיים כבר ברבעון הראשון של 2023, ומשם הריבית תתחיל אף לרדת. כמובן שהתהליך יהיה תלוי מאוד בנתונים, אולם הנתונים כאמור הולכים לכיוון שאמור להפחית משמעותית את לחצי האינפלציה ברמת מדדי הליבה. נתון נוסף שאמור לפעול להורדת הלחצים האינפלציוניים מגיע גם מכיוון כמות הכסף. אמנם תהליך עליות הריבית החל לפני שלושה חודשים בלבד, הבנק המרכזי מתחיל רק החודש לצמצם את המאזן, אולם כבר נכון לסוף מאי חלה ירידה חדה בקצב הגידול בכמות הכסף מתחילת השנה. ככל שה FED ימשיך לצמצם את המאזן, כך הקצב ילך וירד עוד יותר ויתרום לירידה נוספת בלחצי המחירים במשק. כל אילו יביאו בתקווה לרגיעה בשוק האג"ח והבנה שלתשואות אין מקום עוד לעלות באופן משמעותי.

עליה באטרקטיביות האג"ח

לגבי שוק המניות הסיטואציה מורכבת בהרבה. אין ספק שחלק משמעותי מהירידות השנה מיוחס לרכיב התמחור של המניות, כפי שהוא נגזר מהאלטרנטיבה של שוק האג"ח. ככל ששוק האג"ח מציע אלטרנטיבה אטרקטיבית יותר, כך התמחור של שוק המניות נמוך יותר. מאחר והחודש חווינו הן עליית תשואות, והן ירידה בציפיות האינפלציה, קיבלנו גם עליה נאה בריבית הריאלית המגולמת בשוק האג"ח. אי לכך, האלטרנטיבה הפכה ליותר אטרקטיבית והובילה לעוד חודש של ירידות חדות במניות. במידה והתשואות אכן ירדו מכאן, או לפחות לא יעלו, שוק המניות אמור לחוות רגיעה לפחות מחזית זו של התמחור. אולם מצד שני, ישנו כמובן את עניין הביצועים של החברות והצמיחה ברווחיותן. על אף שברור שאנו הולכים להאטה כלכלית משמעותית, האנליסטים אינם מורידים תחזיות לרווחים של החברות ולא צופים בעת הזו פגיעה משמעותית מדי. מדובר בהערכות שנראות מאוד לא אינטואיטיביות, וסביר שיהיו חברות שיפגעו יותר ממה שכעת מתומחר. אולם גם אם הכלכלה תחווה "נחיתה קשה", תנאי הבסיס שלה היום טובים מאוד ביחס למצבי עבר, לפחות בארה"ב. שוק התעסוקה חזק מאוד, וגם אם תחול עליה באבטלה היא לא צפויה להיות חדה כמו במשברים של 2008 או משבר הקורונה. המינוף של משקי הבית והמגזר העסקי נמוכים מאוד במונחים היסטוריים, מה שאמור להקל עליהם לספוג האטה זמנית בכלכלה. אין כרגע חשש מפשיטות רגל בהיקפים נרחבים. הבנקים עברו החודש בהצלחה רבה את מבחני הלחץ של הרגולטור וגם הם מסוגלים לצלוח האטה או מיתון סביר ללא קושי מיוחד. על כן, חברות איכותיות הפועלות בענפים עם ביקוש קשיח יחסית, אשר פחות חשוף לפעילות מחזורית, בהחלט יכולות להציג המשך צמיחה גם בסביבה כלכלית מאתגרת מעין זו.

דרמה גם באג"ח באירופה

רוב המשקיעים מתרכזים באופן טבעי בשוק האג"ח האמריקאי, אולם דרמה לא פחות גדולה התרחשה השנה גם בשוק האג"ח האירופאי. לאחר כמעט עשור של ריביות שליליות, ציפיות למדיניות אגרסיבית גם בקרב ה ECB הובילו לעליית תשואות חדה אף יותר מזו שבארה"ב. שנים המשקיעים נאבקו בשיניים לגרד כמה פרומילים מעל ה 0 באג"חים נקובי אירו, וכיום השוק מציע תשואות של 3% ויותר באג"חים בדירוגי השקעה. העניין הוא שמה שקרה החודש באירופה מזכיר לנו שיש פיל נוסף בחדר, שעד כה רוב הבנקים המרכזיים והגופים הפיננסים די מתעלמים ממנו. מדובר בפיל גדול ושמן בדמות כמות החוב העולמית, שתפחה בעשור האחרון ומגדילה משמעותית את הרגישות של הכלכלה לריביות גבוהות ואת הסיכון המערכתי שמגולם בכך. ההידרדרות הכלכלית באירופה והציפיות למדיניות מרסנת הובילו לא רק לעלייה רוחבית בתשואות, אלא גם לפתיחת מרווחים בין גרמניה למדינות חלשות יותר, בדגש על איטליה. ה ECB עוד לא התחיל להעלות ריבית וכבר הודיע שהוא חושש מאוד מסיטואציה זו ועובד על תוכנית חירום בה ירכוש אג"חים, על מנת לצמצם מרווחים אילו ולמנוע משבר פיננסי בגוש. במילים אחרות, ה ECB לא באמת יכול ללכת על מדיניות מצמצמת עד הסוף, וזה כאמור לפני שהוא בכלל התחיל. גם בארה"ב אנו עדים לעליה נאה במרווחי האשראי. המרווחים עדיין לא ברמה משברית כמו 2008 ו 2020, אולם מהר מאוד זה יכול להידרדר לשם. כבר היום תנאי האשראי מאתגרים מאוד ומייצרים קושי לחברות לגייס כספים. במידה ותחול המשך הידרדרות בגזרה זו, גם ה FED יכול למצוא את עצמו משנה כיוון מוקדם ממה שהוא צופה כעת.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

 • בחודש מאי נוספו 390 אלף משרות בארה"ב, לעומת צפי ל 325 אלף. עיקר ההפתעה כלפי מעלה נבעה מגיוסים במגזר הממשלתי. ענפי הפנאי ושירותים עסקיים ממשיכים להוביל בגיוסים, לעומת האטה בגיוס עובדי תעשייה וירידת משרות בענף הקמעונאות. שיעור האבטלה נותר ברמה של 3.6% והשכר השעתי עלה ב 0.3%, לעומת צפי ל 0.4%.
 • ה-FED העלה את הריבית ב 0.75% לרמה של 1.5%-1.75%. מדובר בהעלאה חריגה מאוד בעוצמתה, אך תאמה לציפיות בשוק. הבנק המרכזי העלה את תחזית הריבית לסוף השנה ל-3.4% ו 3.8% בשנה הבאה, אולם ריבית שיווי המשקל לטווח ארוך נותרה כמעט ללא שינוי ברמה של 2.5%. תחזית האינפלציה עודכנה כלפי מעלה לשנה הנוכחית ועדכונים מינוריים לשנתיים שלאחר מכן. מנגד, תחזית הצמיחה נחתכה השנה לרמה של 1.7% מ 2.8% בתחזית הקודמת, ולשנה הבאה הונמכה התחזית גם כן ל 1.7% בלבד, תוך עדכון כלפי מעלה של תחזית האבטלה.
 • על פי הקריאה הסופית, התוצר האמריקאי התכווץ ברבעון הראשון ב 1.6% (במונחים שנתיים). סעיף הצריכה הפרטית עודכן משמעותית כלפי מטה.
 • האינפלציה עלתה החודש ב 1%, לעומת צפי של 0.7%. עיקר העליות חלו במחירי דיור, דלק ומזון. הקצב השנתי הואץ ל 8.6% מ 8.3% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה עלתה ב 0.6%, מעט מעל הצפי ל 0.5%. הקצב השנתי האט ל 6% מ 6.2%.
 • מדד ה-ISM למגזר התעשייה עלה במפתיע החודש לרמה של 56.1 נקודות, לעומת צפי שירד לרמה של 54.5. מדד מגזר השירותים הפתיע למטה וירד לרמה של 55.9 נקודות, מ 57.1.
 • מדד סנטימנט הצרכנים של אונ' מישיגן צנח לרמה של 50 נקודות, הרמה הנמוכה ביותר אי פעם.
 • המכירות הקמעונאיות ירדו החודש ב 0.3%, לעומת צפי לעליה של 0.2% ובהמשך לעדכון כלפי מטה של חודש קודם. קצב העלייה השנתי עומד על רמה נומינאלית של 8.1%, כך שבניכוי האינפלציה מדובר בהתכווצות שנתית, חודש שלישי ברציפות.

אירופה

 • בישיבת ה-ECB הוחלט לסיים החודש את תוכנית הרכישות הסדירה, ונאמר שהריבית צפויה לעלות ב 0.25% ביולי ובשיעור שעשוי להיות גבוה יותר בספטמבר. כמו כן, תחזיות האינפלציה השנה עודכנה למעלה ל 6.8% ותחזית הצמיחה עוכנה כלפי מטה ל 2.8%. מאוחר יותר החודש הודיע ה ECB על כוונה להשיק תוכנית רכישות נפרדת על מנת למתן את עליית המרווחים החדה של המדינות ה"בעייתיות" (איטליה בעיקר), מתוך חשש למשבר חובות מערכתי.
 • על פי האומדן הסופי, צמח התוצר של גוש האירו ב 0.6% ברבעון הראשון, לעומת 0.3% לפי האומדן הקודם. עיקר השיפור בסעיף מאזן הסחר והמלאים.
 • מדד מנהלי הרכש של גוש האירו למגזר התעשיה ירד לרמה של 52 נקודות, תוך כדי התכווצות של רמות התפוקה והזמנות חדשות. במגזר השירותים ירד המדד לרמה של 52.8 נקודות מרמה של 56.1 בחודש הקודם.
 • המכירות הקמעונאיות בגוש האירו ירדו החודש ב 1.3%, לעומת צפי שיעלו ב 0.3%. הקצב השנתי עומד על 3.9%.
 • שיעור האינפלציה בגוש האירו עלה החודש לקצב שנתי של 8.1% מ 7.4% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה עלתה  ל 3.8% מ 3.5% לפני כן.
 • מאזן הסחר של גוש האירו שבר שיא שלילי נוסף עם גירעון חודשי של 32.4 מיליארד אירו, חודש שלילי שישי ברציפות, עקב זינוק בעלויות ייבוא האנרגיה.
 • מדד הסנטימנט הכלכלי של גוש האירו נותר כמעט ללא שינוי ברמה שלילית של 28-, חודש רביעי ברציפות של רמה שלילית.
 • שיעור האבטלה בגוש האירו ירד לרמה של 6.6% מ 6.7% בחודש הקודם.
 • הבנק המרכזי בבריטניה העלה את הריבית בפעם החמישית ברציפות ב 0.25% ל 1.25%. הבנק צופה שהאינפלציה תמשיך להאיץ לקצב שנתי של 11%, לפני שתתחיל להאט.
 • הבנק המרכזי בשוויץ הפתיע החודש עם העלאת ריבית של 50 נ"ב לרמה של 0.25%, העלאה ראשונה מאז שנת 2007.

ישראל

 • עיקרי ההתפתחויות הכלכליות של החודש החולף במספר נקודות:
 • שוק התעסוקה בישראל – שוק התעסוקה בישראל ממשיך להפגין חוסן כאשר מספר המשרות הפנויות במשק ממשיך להיות גבוה – כ-120 א' משרות וכמו-כן, השכר הממוצע במגזר העסקי (והשכר הכולל במשק) ממשיך לעלות.
 • מנגד, ההתחממות הכלכלית במשק יחד עם העלייה בציפיות לאינפלציה לא מותירות לבנק ישראל ברירה והוא יאלץ להמשיך במגמת העלאת הריבית. נכון לעת כתיבת שורות אלו, הצפי בשוק ההון הוא להעלאה נוספת של 0.5% בפגישה הקרובה של הוועדה המונטרית שלבנק ישראל.
 • במישור הפיסקאלי, הגרעון הממשלתי מתחילת השנה הוא הנמוך ביותר מאז 2008 כתוצאה מהגידול בגביית המסים והדבר יוכל לסייע למשק בהמשך כאשר הממשלה, אם תרצה, תוכל לתמוך במשק הן אם באמצעות הפחתת מיסים והן אם באמצעות גידול בהוצאות הממשלה.
 • מדד המחירים לצרכן – מדד חודש מאי עלה בשיעור של 0.6% כאשר הקונצנזוס בשוק ההון היה 0.7%. בכך השלים המדד עליה של 4.1% בשנה החולפת. בלטו בעליה החודש הסעיפים: מזון שעלה בשיעור של 0.9% ופירות וירקות, שעלה בשיעור של 4.5%.

אחר

מאזן הסחר של סין השתפר משמעותית עם עליה בקצב הייצוא השנתי ל 16.9% מ 3.9% בחודש הקודם ועליה בייבוא ל 4.1% מ 0% בחודש הקודם. העודף במאזן הסחר עמד על 78.8 מיליארד $, בדרך לעוד שנת שיא בעודף מאזן הסחר. גם נתוני התפוקה התעשייתית ומכירות קמעונאיות הציגו שיפור וחזרה לפעילות נורמלית יותר.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף
(בסוגריים מתחילת השנה)

מניות

 • חודש תנודתי מאוד הסתיים עם ירידות חדות במרבית השווקים בעולם. מדד ה S&P 500 ירד ב 8.4% (20.6%-) על רקע המשך נקיטת מדיניות מוניטארית מצמצמת מאוד, לצד הידרדרות בנתונים כלכליים רבים. מדד ה Eurostoxx 600 האירופאי ירד ב 8% (15%-), על רקע התגברות הניציות של ה ECB והידרדרות בנתונים הכלכליים גם באירופה. מדד השווקים המתעוררים ירד ב 6.7% (17.6%-), על אף עליה נאה של השוק הסיני, בניגוד למגמה העולמית, על רקע פתיחה מחודשת של הכלכלה ומדיניות מוניטארית מרחיבה של הבנק המרכזי.
 • כל הסקטורים בארה"ב ירדו החודש, תוך מגמה ברורה של תשואה עודפת לסקטורים הדפנסיביים. ענף הבריאות ירד באופן המתון ביותר החודש, ביחד עם צריכה בסיסית וסקטור התשתיות. הסקטורים המחזוריים בלטו לשלילה, כאשר אנרגיה וחומרי גלם ירדו באופן החד ביותר, בנוסף לפיננסים שבלט גם הוא בתשואת החסר.
 • בבורסה בתל אביב, סיימו מדדי המניות את חודש יוני בתשואה שלילית, בדומה למגמה העולמית, כאשר מדד ת"א35 ירד בשיעור של 3.85% וממד ת"א90 ירד בשיעור של 4.32% בלטו לרעה מדדי מניות הנדל"ן על רקע ההתקררות בתנאי האשראי במשק והירידה בנכונות של הצרכן הישראלי לרכוש דירה בעת הנוכחית. כמו-כן, בלט לרעה מדד מניות הבנקים על רקע גיוס ההון של בנק לאומי במטה לחזק את מבנה ההון שלו כהכנה להתהדקות נוספת בתנאי האשראי במשק.

מטבעות ואג"ח

 • חודש תנודתי בצורה חריגה מאוד בשוק האג"ח הסתיים בעליית תשואות מתונה יחסית של אג"ח ממשלת ארה"ב ל 10 שנים, של 17 נ"ב (150+). התשואה עמדה על 3.01% בסוף יוני, לאחר שכבר עלתה לרמה של 3.50% במהלך החודש. אג"חים קונצרניים המשיכו לפתוח מרווחים. אג"חים בדירוג השקעה ירדו כ 2% (9%-) ואג"חים HY צנחו החודש ב 7.3% (14.8%-).
 • המגמה השלילית בנכסי הסיכון בעולם החודש הביאה להתחזקות חדה של הדולר מול סל המטבעות העולמי. הדולר התחזק ב 2.9% (9.4%), כאשר גם הפרנק השוויצרי בלט לטובה בעולם החודש עקב עליית הריבית במדינה והיותו גם כן מטבע דפנסיבי.
 • בשוק האג"ח בישראל היה זה חודש מעורב כאשר על רקע העלייה בציפיות האינפלציה במשק, עלו האג"ח הממשלתיות הצמודות בשיעור של 0.63% ואילו מדד האג"ח הממשלתיות השקליות ירד בשיעור של 0.13%. גם באפיק הקונצרני האג"ח הצמודות השיגו תוצאה טובה יותר מהאג"ח השקליות – מדד תל-בונד 60 עלה בשיעור של 1.07% בעוד שמדד תל-בונד שקלי 50 על בשיעור של 0.46% בלבד.
 • באפיק המט"ח התחזק הדולר בשיעור של 5.27% מול השקל ובכך הוא מסיים התחזקות של 12.56% מול השקל מתחילת השנה. האירו הסתפק בעליה צנועה יותר מול השקל בשיעור של 2.75% החודש.

 

 

 

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

 

אין באמור משום התחייבות או הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או להשגת תשואה כלשהי (לרבות תשואה עודפת) ו/או רווח כלשהו ו/או מניעת הפסדים. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם, והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי למגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ ("מנהל התיקים") ו/או לחברות קשורות אליו ו/או ללקוחותיהם עניין אישי במידע המוצג בסקירה זו, לרבות בסקטורים ו/או בתחומים הנזכרים בה ו/או אחזקות בנכסים המשתייכים לתחומים ו/או לסקטורים אלה, וכי מנהל התיקים ו/או חברות קשורות אליו מנהלים ו/או עשויים לנהל מכשירי השקעה בתחומים ו/או בסקטורים הנזכרים בסקירה, אשר השקעותיהם יכללו ניירות ערך/נכסים פיננסיים המשתייכים לתחומים ו/או לסקטורים הנזכרים בסקירה. תיקי ההשקעות שבניהול מנהל התיקים מושקעים בפועל בניירות ערך ובנכסים ספציפיים, ולא בהכרח נצמדים למדדים ו/או לסקטורים הנזכרים במסמך זה או למדדים ו/או סקטורים כלשהם. מסמך זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ולא נועד לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. האמור מבוסס על מידע, אשר מנהל התיקים סבור כי הוא מהימן. עם זאת, לא מנהל התיקים, לא כל מי שפועל מטעמו יכול לערוב לשלמותו או לדיוקו של האמור מסמך. האמור במסמך אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי המסמך ייקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות במסמך נכונות למועד פרסום הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת, ואין כל הכרח כי המגמות המתוארות בסקירה לגבי הסקטורים ו/או התחומים ו/או ניירות הערך ו/או המכשירים הפיננסיים הנזכרים בסקירה, תימשכנה בעתיד. יודגש כי הערכות מנהל התיקים, המופיעות במסמך זה, מהוות מידע צופה פני עתיד, כמשמעות המונח בחוק ניירות ערך, התשכ"ח- 1968, אשר התממשותם אינה וודאית ואינם בשליטת מנהל התיקים. בנוסף האמור במסמך מתבסס על נתונים והערכות המבוססים על מקורות חיצוניים, ואשר תוכנם לא נבדק באופן עצמאי על-ידי החברה ולפיכך מנהל התיקים אינו אחראי לנכונותם. בסקירה עלולות ליפול טעויות ובמידע המובא בה עשויים לחול שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות המובאות במסמך זה לתוצאות בפועל. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהו למהימנות ולנכונות המידע המובא בה. מנהל התיקים לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שייגרמו משימוש במסמך זה, אם יגרמו, ואינו מתחייב כי שימוש במידע עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש. מנהל התיקים אינו מחויב להודיע בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע המובא בסקירה מראש או בדיעבד. אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להדפיס, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את המידע ו/או כל חלק ממנו בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מנהל התיקים. לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שלמנהל התיקים יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא. התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שיש לו זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מנהל התיקים בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מנהל התיקים כל חובה להודיע על שינוי כאמור.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)