לאחר פתיחת שנה עגומה, נראה כי המשקיעים בעולם מנסים להעריך מחדש את מפת הדרכים הכלכלית

הירידות החדות של חודש אפריל התחלפו במאי ברכבת הרים אגרסיבית, הן בשוק האג"ח והן בשוק המניות. לקראת סוף החודש נראה היה שאנו עומדים בפני כניסה רשמית לשוק דובי במדד ה-S&P 500, אולם במהלך המסחר היומי חל תיקון שלווה בעליות חדות בימים שלאחר מכן, אשר מחקו את הירידות החדות שחלו בשלושת השבועות הראשונים של מאי. שוק האג"ח פתח את החודש עם עליית תשואות חדה נוספת, שהביאה את התשואות ל-10 שנים בארה"ב לרמה של 3.20%. אולם הירידות החדות בשוק המניות, שחלו בימים אילו, הציתה מומנטום של Flight to Safety, והתשואות ירדו בחדות לכיוון 2.70% במהלך החודש. גם בטווחים הקצרים חלה ירידת תשואת, אשר מיתנה מעט את קצב העלאות הריבית המתומחר בשוק. בתקופה של תנודתיות כה גבוהה, קשה מאוד לקבוע האם אירועים מסוג אילו מהווים שינוי מגמה, או תיקון שילווה בהמשך מגמה יורדת. תנודות כה חדות יוצרות הרבה טריגרים טכניים שלא באמת נובעים מאירועים כלכליים כאלו או אחרים. אף על פי כן, תפקידינו כידוע הינו לנסות בכל זאת להגיע לתובנות מושכלות בתוך השיגעון הזה.

סיכוני האינפלציה ממשיכים ללוות את השווקים

הסיכונים אשר השוק מתמודד עימם, הן ברמת האינפלציה והן ברמת הפעילות הכלכלית, נובעים בעיקר מגורמים גיאו-פוליטיים. המלחמה בין רוסיה לאוקראינה ממשיכה מבלי שנראה אור בקצה המנהרה. בסין המגיפה ממשיכה להתפשט בערים נוספות, מה שמקשה על הכלכלה לשוב לפעילות נורמלית. אי לכך, סיכוני האינפלציה מצד ההיצע אינם מראים סימני רגיעה. חברות ממשיכות לדווח על קשיים בשרשרת האספקה, מחירי מזון וסחורות עולים ומחירי הנפט רושמים שיאים חדשים לתקופה הנוכחית. לבנקים המרכזיים אין יותר מדי מרחב תמרון והם חייבים להמשיך ולבצע צעדים לריסון האינפלציה, גם במחיר של תנודתיות בשווקים ופגיעה נוספת בכלכלה. על כן, ירידת התשואות החדה אינה אינטואיטיבית. גם אם קצב האינפלציה לא יעלה מעבר לרמות הנוכחיות, הוא עדיין עשוי להישמר ברמות שיחייבו המשך ריסון מוניטארי אגרסיבי. ובכל זאת, השוק כנראה מניח כי לטווח הארוך הריבית הריאלית לא תתבסס ברמה חיובית. על כן, עליית התשואות הארוכות לרמות של ריבית ריאלית חיובית בתחילת החודש, וירידה מסוימת בציפיות האינפלציה לאחר מכן, דחפו חזרה מטה את התשואות הארוכות. אולם זה לא ממש מסביר את הירידה שחלה גם בתשואות לטווחים הקצרים. על כן, הסבר נוסף לירידת התשואות ניתן למצוא בהתגברות החששות של המשקיעים מפני מיתון, על חשבון החששות מפני האינפלציה.

האטה בדרך לכלכלה האמריקאית?

יותר ויותר סימנים מצביעים על כך שהכלכלה האמריקאית בדרך להאטה משמעותית, והמילה מיתון גם היא כבר מונח שסבירותו עולה מדי יום. הצמיחה השלילית ברבעון הראשון אמנם נבעה מגורמים שאינם בהכרח מדאיגים יותר מדי, אולם כבר יש לא מעט אינדיקציות לכך שהצריכה הפרטית עשויה להיחלש משמעותית בקרוב, וזה כבר בהחלט סימן מדאיג. מדדי אמון הצרכנים בשפל, רכישות מוצרים בני קיימא בירידה, שיעור החיסכון יורד לשפל של 14 שנה והאינפלציה ממשיכה לשחוק מדי חודש את כח הקניה. הצרכנים מגדילים אשראי באופן חד, מה שמהווה אינדיקציה לפגיעה בכח הקניה שלהם וכריות ביטחון מוגבלות למשקי הבית. גם שוק העבודה מתחיל להראות סימנים ראשונים של התקררות, עם חברות מובילות שמודיעות על עצירת גיוסים ופיטורים. חברות הקמעונאות הגדולות הציגו עליה חריגה מאוד במלאים, מה שעשוי להצביע גם כן על ירידה בביקושים. גיוסי יתר של עובדים והצטיידות יתר במלאים, לצד האטה בצריכה הפרטית, יכולים להביא לירידה חדה בפעילות חברות הצריכה והקמעונאות בחודשים הקרובים. עדיין קשה להעריך האם הפעילות הכלכלית בארה"ב לקראת נחיתה קשה, אולם אין ספק שהגורמים להלן בהחלט יכולים למתן את האינפלציה, במיוחד ברמת הליבה, בזמן שאינפלציית ההיצע לא מראה שינוי כיוון. יכול להיות ששוק האג"ח מתחיל לתמחר התמתנות מעין זו, אשר עשויה לגרום לבנק המרכזי להוריד רגל מהגז לקראת סוף השנה. גם באירופה המצב מורכב. הבנק המרכזי של גוש האירו אמנם התהפך מהר יחסית והולך להקדים את סיום רכישות האג"חים והעלאות הריבית, אך מבחינה כלכלית האתגרים של מדינות אירופה על רקע המלחמה הינם משמעותיים מאוד. הנטל הכלכלי של מחירי האנרגיה והסחורות על הכלכלה האירופאית הינו כבד מאוד.

עדויות למיצוי המגמה השלילית

בשוק האג"ח, לחששות מאינפלציה יש משמעויות שונות לגמרי מאשר חששות ממיתון. במקרה של שוק המניות, שני החששות הינם בעלי השפעה שלילית. על כן, לגבי שוק המניות קשה הרבה יותר בעת הזאת לקבוע האם ראינו כבר את התחתית, או שלפנינו עוד תקופה של ירידות ותנודתיות גבוהה. ישנם מספר טיעונים לכאן ולכאן. ירידות בסדרי גודל של שוק דובי מלוות בדרך כלל גם בעדכון כלפי מטה של רווחי החברות לשנה קדימה. כיום הצפי עדיין עומד על המשך עלייה ברווחי החברות, ועל כן יש מקום לטעון שהשוק כבר מתמחר את מרבית הסיכונים בעת הזו, בהיעדר חדשות שליליות מהותיות נוספות. יותר ויותר גופים פיננסיים מובילים בעולם החלו להמליץ לקנות לתוך הירידות החדות במהלך החודש על מנת לנצל הזדמנויות, לאחר שלאורך מרבית מהלך הירידות מתחילת השנה הם נמנעו מכך והיו זהירים יותר בהמלצות. מדדי הסנטימנט של המשקיעים ירדו לרמות שפל קיצוניות מאוד, אשר העידו בעבר על התקרבות למיצוי של מגמה שלילית. כמו כן, רמות המזומן בידי המשקיעים המוסדיים בעולם עלו לרמות גבוהות מאוד היסטורית, ומנגד משקל המניות ירד לרמות נמוכות מאוד. אילו גם כן אינדיקציות שמעידות בד"כ על התקרבות לתחתית ומקנות כריות ביטחון בפני הימשכות של מהלך הירידות. לא רק למוסדיים יש הרבה מזומנים לניצול הזדמנויות, גם חברות איכות גדולות הודיעו שיגדילו את היקפי הרכישות העצמיות, דבר שהיסטורית תומך מאוד בשוק המניות, אולם לא בהכרח באופן מיידי. גם מכיוון תשואות האג"חים, נראה שהשוק הגיע לרמות תמחור ריבית אגרסיביות מאוד בתחילת החודש, הן בטווחים הקצרים והן בארוכים. קשה מאוד להצדיק כלכלית קפיצת מדרגה לרמות גבוהות עוד יותר מכך. אם ירד החשש מפני עליית תשואות משמעותית נוספת, רגיעה בשוק האג"ח בהחלט יכולה להשתרשר גם לרגיעה בשוק המניות.

הסנטימנט פחות שלילי מאשר ב-2008 וב-2020

על אף האמור לעיל, השוק עדיין לא נמצא ב"פאניקה מושלמת" ממנה אפשר ללכת על כל הקופה. הירידות בשווקים היו משמעותיות, אבל לא חריגות ברמה של זריקת סחורה בכל מחיר, כפי שהיה ב 2008 ומרץ 2020. הדבר בא לידי ביטוי ב VIX שהגיע החודש לרמה של 35 נקודות בלבד בשיא. גבוה, אבל ממש לא חריג באופן שמצביע על פאניקה מוחלטת. בעבר ה-VIX הגיע לרמות של 40-50 נקודות כשהשוק ירד בשיעורים דומים. כמו כן, הירידות החדות בשוק התמקדו בעיקר בחברות טכנולוגיה וצמיחה, ולא היו רוחביות. שאר הענפים ירדו באופן מתון יותר. אם ההידרדרות הכלכלית תבוא לידי ביטוי בסנטימנט שלילי כלפי סקטורים נוספים, לשוק יש עוד מקום לרדת. הירידות החדות והחריגות מאוד במניות הקמעונאות החודש, שנחשבות לדפנסיביות, עשויה להוות סנונית להתרחבות המגמה, במידה והסנטימנט השלילי יחזור. בעבר, התחתית של השוק התאפיינה גם בלחץ על שוק האשראי, אשר בא לידי ביטוי בעלייה חדה במרווחי אשראי, באופן שגרם לשוק האג"ח לא לתפקד. חוסר תפקוד זה הצית חשש לקריסה של חברות וזליגה למשבר בכלל המערכת הפיננסית. עד כה מרווחי האשראי עלו באופן מתון יותר מאשר תקופות עבר, בהן שוק המניות ירד באופן דומה. אמנם לחברות בדירוגים נמוכים קשה יותר לגייס חוב בשוק כיום לעומת שנה שעברה, אך המצב עדיין לא משברי באופן שצריך לגרום ל-FED לחשב מסלול מחדש. במידה ומרווחי האשראי ימשיכו להתרחב, תוך כדי שה FED מעלה ריבית ומקטין נזילות בשווקים, הלחץ על שוק ההון יכול לגדול ולהעמיק את הירידות גם בשוק המניות.

בשורה התחתונה, גם אם שוק המניות מצא תחתית החודש, אנחנו ממש לא חושבים שיהיה פה V-Shape כפי שהיה לאחר מרץ 2020. הסביבה הכלכלית עדיין מאתגרת מאוד, ועד שלא נקבל אינדיקציות נוספות לכך ששיא האינפלציה מאחורינו ושהכלכלה לא עומדת בפני נחיתה קשה מדי, השוק ימשיך להיות תנודתי והמשקיעים לא ימהרו לקחת פינות ולחזור לנכסי סיכון בהיקפים גדולים.

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף

ארה"ב

ה=FED העלה כצפוי את הריבית ב 50 נ"ב לרמה של 0.75%-1%. הבנק המרכזי צופה העלאות נוספות בשיעור זה בישיבות הקרובות, אך ציין שהעלאה של 75 נ"ב אינה סבירה בשלב זה. צמצום מאזן ה FED יחל באופן הדרגתי בחודש יוני, תחילה הבנק המרכזי לא ישקיע מחדש פדיונות של אג"חים ולאחר מספר חודשים היקף הצמצום יעמוד על 95 מיליארד דולר מדי חודש. ב FED מאמינים שניתן יהיה להשיג יציבות מחירים מבלי לגרור את הכלכלה למיתון.

המשק האמריקאי הוסיף בחודש החולף 428 אלף משרות, מעל הצפי ל-391 אלף, אולם עם עדכונים כלפי מטה של החודש הקודם. תוספת משרות חדשות היתה חיובית בכל הענפים. שיעור האבטלה נותר ברמה של 3.6%. השכר השעתי עלה החודש מתחת לצפי לרמה שנתית של 5.5%, לעומת 5.6% בחודש הקודם.

על פי העדכון השני, התוצר התכווץ ברבעון הראשון של השנה ב 1.5% (במונחים שנתיים), עדכון כלפי מטה מ 1.4%- באומדן הראשון. הגירעון במאזן הסחר היה הגורם העיקרי לעדכון מטה, כשמנגד צריכה פרטית דווקא השתפרה.

שיעור האינפלציה עלה החודש ב 0.3%, מעל הצפי ל 0.2%. אינפלציית הליבה עלתה באופן משמעותי יותר ב 0.6%, לעומת צפי לרמה של 0.4%. החודש מחירי האנרגיה ירדו מעט, אולם מחירי המזון המשיכו לעלות, וכן סעיפי ליבה כגון דיור ושירותי תעופה. הקצב השנתי האט מעט ל 8.3% ו 6.2% ברמת אינפלציית הליבה.

מדד ה ISM  למגזר התעשייה ירד לרמה של 55.4 נקודות, לעומת צפי שיעלה לרמה של 57.6. זוהי הרמה הנמוכה ביותר מאז יולי 2020. מדד מגזר השירותים ירד ל 57.1 נקודות, לעומת צפי שיעלה ל 58.5, בעיקר עקב ירידה ברכיב התעסוקה והזמנות חדשות.

המכירות הקמעונאיות עלו החודש ב 0.9%, בהתאם לצפי. בזכות עדכון נאה למעלה של חודש קודם, הקצב השנתי עלה ל 8.2% מ 7.3% בחודש הקודם.

אירופה 

 • בכירי ה-ECB מבינים שאין להם יותר מדי זמן לחכות עם העלאת הריבית, עקב האינפלציה הגואה ביבשת. לגארד ונציגים נוספים רומזים כבר על העלאת ריבית ראשונה ביולי, כאשר בחודש הקודם התחזית הייתה שזה יקרה לא לפני סוף הרבעון השלישי.
 • על פי האומדן השני, כלכלת גוש האירו צמחה ב 0.3% ברבעון הראשון, לעומת 0.2% באומדן הקודם. שיעור הצמיחה השנתי עומד על 5.1%.
 • שיעור האינפלציה בגוש האירו עלה החודש ב 0.6%, בהתאם לצפי. הקצב השנתי נותר על 7.4%, בדומה לחודש הקודם. מדד הליבה עלה לקצב שנתי של 3.5%, בהתאם לצפי.
 • מדד מנהלי הרכש בגוש האירו למגזר התעשייה ירד החודש לרמה של 54.4 נקודות מ 55.5 בחודש הקודם, הרמה הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2020. מדד מגזר השירותים ירד לרמה של 56.3 נקודות מ 57.7 בחודש שעבר, עדיין רמה גבוהה יחסית לחודשים האחרונים.
 • המכירות הקמעונאיות בגוש האירו ירדו החודש ב 0.4%, לעומת צפי לירידה של 0.1% בלבד. הקצב השנתי ירד ל 0.8% מ 5.2% בחודש הקודם.
 • מדד סנטימנט הצרכנים בגוש האירו נפל לרמה הנמוכה ביותר מאז אפריל 2020.
 • מדד הסנטימנט הכלכלי של גוש האירו דווקא השתפר מעט ועלה לרמה של 29.5- מ 43- בחודש הקודם, אולם הוא עדיין עמוק בטריטוריה שלילית.
 • בחודש מרץ נרשם חודש חמישי ברציפות של גירעון במאזן הסחר בגוש האירו, עקב העלייה החדה במחירי האנרגיה שהגוש מייבא.
 • שיעור האבטלה בגוש האירו ירד לרמה של 6.8% מ 6.9% בחודש הקודם.
 • הבנק המרכזי בבריטניה העלה כצפוי את הריבית ב 0.25% לרמה של 1%. הבנק צופה שהאינפלציה תגיע לקראת סוף השנה לרמה של 10% והזהיר שהכלכלה הבריטית צפוי לחוות מיתון כבר השנה.
 • שיעור האינפלציה השנתית בבריטניה עלה ל 9% (צפי 9.1%), הרמה הגבוהה ביותר מאז שנת 1982.

ישראל

 • עיקרי הנתונים הכלכליים בחודש החולף בישראל – שוק העבודה בישראל ממשיך להשתפר כאשר שיעור האבטלה ירד לרמה של 3.4%. השיעור הנמוך של בלתי מועסקים עשוי לתמוך בלחצים לעליית שכר וכנגזרת מכך, גם על עליית הריבית של בנק ישראל. גם העלייה בסיכון האינפלציה כתוצאה מהיחלשות השקל והעליה במחירי האנרגיה, תורמת את חלקה לעלייה בציפיות להעלאת הריבית במשק ע"י בנק ישראל.
 • על אף נתוני שוק העבודה החזקים, עליות המחירים מתחילות להשפיע על הצרכן הישראלי כשהדבר בא לידי ביטוי בירידה בסנטימנט הצרכנים. עליית הריבית של בנק ישראל לא מיטיבה אף היא עם מצבו של הצרכן הישראלי המרגיש את השפעתה בהתייקרות המשכנתאות.
 • מדד המחירים לחודש אפריל עלה בשיעור של 0.8% בהתאם לקונצנזוס התחזיות בשוק ההון כאשר הוא משלים עליה של 4% ב-12 החודשים החולפים. הסעיפים העיקריים שהשפיעו על המדד היו סעיף הנסיעות לחו"ל ואחזקת רכב , כתוצאה מהעלייה במחירי האנרגיה. נתוני התוצר המקומי לרבעון הראשון הצביעו על ירידה של 1.6% במפתיע אולם לאחר נתון צמיחה מרשים ברבעון שקדם לו, בהחלט ייתכן עדכון נתונים כלפי מטה לאור השונות במדידת נתוני התוצר עצמה. בשלב זה אין להסיק כי המשק הישראלי ניצב בפני האטה.
 • נסיים עם ריבית בנק ישראל – ריבית בנק ישראל עלתה לשיעור של-0.75% בהחלטת הריבית  לחודש מאי על רקע העלייה באינפלציה והגידול בקצב עלייתה בישראל. במבט קדימה, קונצנזוס ההערכות בשוק ההון משקף צפי לעלייה הדרגתית בריבית ל- 2% עד 2.25% בעוד שנה מהיום.

אחר 

מדדי מנהלי הרכש בסין ממשיכים להצביע על האטה משמעותית בפעילות הכלכלית בעקבות מדיניות הסגרים הקשוחה. מדד מגזר השירותים נפל לרמה של 36.3 נקודות, רמה שמצביעה על התכווצות משמעותית בפעילות. מנגד, העודף המסחרי של סין ממשיך להתרחב באופן משמעותי. בחודש החולף הוא עמד על 51.1 מיליארד דולר, לעומת 40.9 מיליארד בחודש המקביל לפני שנה.

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף
(בסוגריים מופיע הנתון מתחילת השנה)

מניות

 • חודש תנודתי נוסף הסתיים עם שינויים מינוריים במדדי המניות המובילים. מדד ה-S&P 500 סיים ללא שינוי (13.3%-), לאחר שבמהלך החודש כבר הגיע לרמה ששיקפה ירידה של 20% מתחילת השנה. מד ה Eurostoxx 600 האירופאי ירד ב 0.9% (7.6%-), על רקע שינוי גישה ניצי מאוד של הבנק המרכזי. מדד השווקים המתעוררים גם הוא סיים עם שינוי מינורי של 0.1% (12.5%-), עם התאוששות קלה במדדים הסיניים ועליות נאות בברזיל.
 • ברמת הסקטורים חלו גם כן שינויים חדים מאוד תוך כדי החודש, אולם התמונה הסופית מציגה המשך ביצועים עודפים של מניות ערך, בהובלת אנרגיה, תשתיות ופיננסים. הסקטורים של צריכה, הן בסיסית והן מחזורית, בלטו לשלילה ביחד עם סקטור הנדל"ן.
 • בישראל – מדדי המניות המקומיים ירדו בחדות בחודש מאי על רקע איפוק מסוים שהפגינו בחודש אפריל – מדד ת"א 90 ירד בשיעור של 9.71% ומדד ת"א 35 ירד בשיעור של 5.7%. בלטו לרעה מדדי הנדל"ן והבניה שירידו בשיעורים של 14.52% ו-15.67% בהתאמה על רקע עליית הריבית בישראל.

מטבעות ואג"ח

 • לאחר חודשים רבים, החודש חלה ירידת תשואות בשוק האג"ח. התשואה של אג"ח ממשלת ארה"ב ל 10 שנים ירדה ב 8 נ"ב לרמה של 2.85% (134+), לאחר שבתחילת החודש נגעה כבר ב 3.20%. מדד אג"ח קונצרני בדירוג השקעה עלה ב 0.9% (7.2%-). מדד אג"ח HY עלה ב 0.5% (8.1%-) תוך כדי שהוא פותח מרווחים באופן נאה במהלך החודש וסוגר את רוב המרווח לקראת הסוף.
 • מדדי האג"ח לא טמנו ידם בצלחת וירדו אף הם בחדות בחודש החולף – מדד האג"ח הממשלתי הכללי ירד בשיעור של 2.12%, מדד תל-בונד 60 ירד בשיעור 3.08% ומדד תל-בונד שקלי 50 ירד שיעור מתון יותר של 1.19%.
 • שינוי הכיוון בשוק האג"ח בארה"ב הביא להיחלשות של הדולר בעולם החודש. הדולר נחלש ב 1.2% (6.4%) מול סל המטבעות העולמי. האירו בלט בהתחזקותו עקב הקדמת מועד העלאת הריבית בגוש. מול השקל נחלש הדולר החודש בשיעור של 0.64% על רקע עליית הריבית של בנק ישראל.

 

 

 

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

 

אין באמור משום התחייבות או הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או להשגת תשואה כלשהי (לרבות תשואה עודפת) ו/או רווח כלשהו ו/או מניעת הפסדים. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם, והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי למגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ ("מנהל התיקים") ו/או לחברות קשורות אליו ו/או ללקוחותיהם עניין אישי במידע המוצג בסקירה זו, לרבות בסקטורים ו/או בתחומים הנזכרים בה ו/או אחזקות בנכסים המשתייכים לתחומים ו/או לסקטורים אלה, וכי מנהל התיקים ו/או חברות קשורות אליו מנהלים ו/או עשויים לנהל מכשירי השקעה בתחומים ו/או בסקטורים הנזכרים בסקירה, אשר השקעותיהם יכללו ניירות ערך/נכסים פיננסיים המשתייכים לתחומים ו/או לסקטורים הנזכרים בסקירה. תיקי ההשקעות שבניהול מנהל התיקים מושקעים בפועל בניירות ערך ובנכסים ספציפיים, ולא בהכרח נצמדים למדדים ו/או לסקטורים הנזכרים במסמך זה או למדדים ו/או סקטורים כלשהם. מסמך זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ולא נועד לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. האמור מבוסס על מידע, אשר מנהל התיקים סבור כי הוא מהימן. עם זאת, לא מנהל התיקים, לא כל מי שפועל מטעמו יכול לערוב לשלמותו או לדיוקו של האמור מסמך. האמור במסמך אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי המסמך ייקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות במסמך נכונות למועד פרסום הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת, ואין כל הכרח כי המגמות המתוארות בסקירה לגבי הסקטורים ו/או התחומים ו/או ניירות הערך ו/או המכשירים הפיננסיים הנזכרים בסקירה, תימשכנה בעתיד. יודגש כי הערכות מנהל התיקים, המופיעות במסמך זה, מהוות מידע צופה פני עתיד, כמשמעות המונח בחוק ניירות ערך, התשכ"ח- 1968, אשר התממשותם אינה וודאית ואינם בשליטת מנהל התיקים. בנוסף האמור במסמך מתבסס על נתונים והערכות המבוססים על מקורות חיצוניים, ואשר תוכנם לא נבדק באופן עצמאי על-ידי החברה ולפיכך מנהל התיקים אינו אחראי לנכונותם. בסקירה עלולות ליפול טעויות ובמידע המובא בה עשויים לחול שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות המובאות במסמך זה לתוצאות בפועל. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהו למהימנות ולנכונות המידע המובא בה. מנהל התיקים לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שייגרמו משימוש במסמך זה, אם יגרמו, ואינו מתחייב כי שימוש במידע עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש. מנהל התיקים אינו מחויב להודיע בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע המובא בסקירה מראש או בדיעבד. אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להדפיס, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את המידע ו/או כל חלק ממנו בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מנהל התיקים. לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שלמנהל התיקים יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא. התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שיש לו זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מנהל התיקים בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מנהל התיקים כל חובה להודיע על שינוי כאמור.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)