רמת חוסר הוודאות בשווקים גבוהה, השוק לא תמיד מגיב לנתונים בהתאם לציפיות והסימנים להתקררות הכלכלה האמריקאית מתרבים.

לאחר שיוני היה חודש קשוח מאוד בשווקים, עם ירידות משמעותיות במניות ותנודתיות חריגה באג"חים, קיבלנו ריבאונד נאה מאוד ביולי. בשוק תנודתי עם חוסר וודאות רב, קיים תמיד החשד שמדובר ב"מלכודת דובים" שעשויה לפתח ציפיות שווא ולגרום לאכזבה בהמשך. רמת חוסר הוודאות בה אנו מצויים כיום עדיין גבוהה מאוד, במיוחד עקב המלחמה המתמשכת בין רוסיה ואוקראינה, אולם החודש החולף סיפק לנו מספר סיבות לקוות שהעליות שחווינו אינן מלכודת טכנית של שוק דובי.

 

האג"ח לא זז, המניות טיפסו

זה כבר לא ממש מפליא שהשוק מגיב לנתונים כאלו ואחרים באופן הפוך לגמרי ממה שהיינו מצפים, אבל התגובה של השוק למדד המחירים בארה"ב החודש בהחלט הפתיעה ועשויה להצביע על שינוי כיוון בתפיסה של המשקיעים. בחודש יוני חווינו הפתעה דומה כלפי מעלה במדד, מה שהביא לזינוק חסר תקדים בתשואות האג"חים וירידות חדות במניות. החודש שוק האג"ח כמעט ולא זז לאחר הפרסום המפתיע, ולאחר מכן התשואות וציפיות הריבית אף ירדו. במקביל מדדי המניות המשיכו לעלות באופן נאה. גם מדיניות אגרסיבית מהצפוי של בנקים מרכזיים נוספים, כגון ה ECB וקנדה, לא פגעה במומנטום החיובי. הסיבה לכך הינן אינדיקציות חזקות שהתקבלו החודש להתקררות משמעותית של הכלכלה בתקופה הקרובה, מה שמוריד מאוד לחץ משוק האג"ח. אנו לא עד כדי כך אופטימיים לחשוב ששוק האג"ח יסחר מעתה בתנודתיות נמוכה, כפי שמצופה מאפיק זה בימים רגילים, אולם יש סיבה טובה מאוד להניח ששיא התשואות בטווחים הבינוניים-ארוכים מאחורינו. הנחה זו מספיקה כדי להפחית לא מעט אי וודאות בשוק ההון, לרבות שוק המניות וסקטורים שרגישים לעלייה בתשואות האג"חים. אנו רואים ביצועי יתר של מניות צמיחה בחודשיים האחרונים, על אף המשך עליה בסביבת האינפלציה.

 

מלחמת גרסאות בין הכלכלנים והפוליטיקאים

שינוי התפיסה בשוק נובע משינוי המיקוד של משקיעים מאינפלציה למיתון. בעולם בו הכל הוא עניין של הגדרה סובייקטיבית, מתחוללת בקרב כלכלנים ופוליטיקאים מלחמת גרסאות לגבי מהו מיתון, כאשר הגדיל לעשות הבית הלבן כשיצא עם הצהרה רשמית לגבי שינוי הגדרה של המונח מיתון. בשני הרבעונים החולפים הצמיחה אכן הייתה שלילית, אולם בשיעור מינימלי ביותר, בזמן שהאבטלה קרובה לשפל והמשק המשיך לייצר משרות חדשות באופן נאה. על זה נאמר, לא לזה התכוון המשורר. השוק כמובן פחות מתעניין בהגדרות טכניות אלא מסתכל על הכיוון של הנתונים הכלכליים. מדדי אמון הצרכנים מצביעים על סנטימנט שלילי קיצוני מאוד בקרב משקי הבית. דו"חות של חברות מתחום הצריכה והקמעונאות מצביעים על שינוי תמהיל הקניות של הצרכנים לטובת מוצרים זולים ובסיסיים יותר. על אף שוק תעסוקה יציב, יותר ויותר חברות מובילות מודיעות על פיטורים, או לכל הפחות עצירה של גיוסי עובדים. אם חברות גדולות, בעלות פרופיל כלכלי חזק מאוד, מפטרות, אז על אחת כמה וכמה קשה לצפות שעסקים קטנים ובינוניים יחזיקו את שוק התעסוקה בתקופה זו. סקרי מנהלי הרכש מצביעים גם הם על ירידה בכוונה של חברות לגייס עובדים. בנוסף לכך, החברות הצטיידו בכמות גבוהה מאוד של מלאים בשנה האחרונה, מה שמביא לירידה בהזמנות חדשות וקיטון בפעילות הצפויה של מפעלים. הדבר גורם לירידה החודש של מחירי הסחורות בעולם והקלה על לחצי המחירים, כפי שמדווח ע"י החברות. עם כל הכבוד לנתוני האינפלציה היבשים, כשמחירי הסחורות יורדים בעשרות אחוזים זוהי אינדיקציה חזקה בהרבה עבור המשקיעים שמשהו משתנה.

 

הכלכלה בארה"ב בהתקררות, וכך גם שוק הנדל"ן האמריקאי

תחום נוסף, בו ניתן להבחין בהתקררות משמעותית ואפשרות לנחיתה קשה, הינו שוק הנדל"ן. על פי המספרים היבשים, מחירי הבתים והשכירויות בארה"ב עדיין מצביעים על מגמה עולה. אולם אנו יודעים שבשוק זה שינוי כיוון מגיע לידי ביטוי בנתונים היבשים באיחור לא קטן. מדדי הסנטימנט של הקבלנים, מכירות בתים חדשים ומכירות בתים בכלל, מצביעים כולם על ירידות חדות בתקופה האחרונה. אמנם הרמות האבסולוטיות עדיין לא נמוכות באופן חריג, אולם קצב הירידה בחודשים האחרונים הינו חד מאוד ומזכיר תקופות משבריות. כזכור לנו, שוק הנדל"ן הינו ענף שיכול לגרום ללא מעט צרות לכלל הכלכלה במידה והוא נכנס למשבר. כמובן שתנאי הרקע כיום שונים משמעותית מאלו שהיו טרום משבר 2008, אולם זהו עוד ענף שטרם מישהו נותן את הדעת על ההתפתחויות בו, התפתחויות שיכולות לקרר עוד יותר את הכלכלה האמריקאית בהמשך.

האינדיקציות בשוק ההון ובמערכת הפיננסית מצביעות גם הן על סימנים מובהקים להתקררות הכלכלה בארה"ב. לאחר מספר חודשים שעקום התשואות היה שטוח, החודש כבר קיבלנו התהפכות רצינית, שהמשמעויות ההיסטוריות שלה מובהקות מאוד לגבי מיתון מתקרב. פער התשואות בין אג"ח ארוך ל 10 שנים, לאג"חים הקצרים לטווח של שנה-שנתיים, הגיע לרמה שלילית של יותר מ 20 נ"ב. הפעם האחרונה שנראה פער כזה היתה בתקופת משבר הדוט-קום בשנת 2000. העובדה שהגענו להיפוך שכזה, כאשר הריבית הקצרה עוד צפויה לעלות מספר פעמים, רק ממחישה עוד יותר עד כמה המשקיעים בטוחים שתנאי הכלכלה והשוק יאפשרו לבנק המרכזי להחזיק את הריבית ברמות של קידומת 3 לזמן מוגבל מאוד. באירופה הסקפטיות של המשקיעים לגבי ה ECB קיצונית אף יותר, על גבול הבלתי מובנת בעליל. הבנק המרכזי הפתיע החודש עם עליית ריבית של 50 נ"ב, לאחר שנים רבות של מדיניות ריבית שלילית. בנוסף, ב ECB הביעו מסר ברור לגבי החשש שלהם מהאינפלציה הגואה והנחיצות להעלות ריבית על מנת למתן אותה. כתוצאה מכך התשואות באירופה בוודאי היו צריכות לעלות בחדות והמשקיעים היו צריכים לתמחר ריביות גבוהות יותר בשנה הקרובה. אז זהו, שלא… התשואות של אג"ח ממשלת גרמניה ירדו לאחר החלטת הריבית והשוק מתמחר שהריבית באירופה תגיע לרמה של לא יותר מ 1.5% בלבד בתהליך הנוכחי של העלאות הריבית. זה בזמן שמחירי הגז חזרו לזנק והאינפלציה באירופה נושקת לקצב שנתי של 9%. לא ברור לפי איזה ספר לימוד השוק מניח שריבית של 1.5% הינה רמה מספקת למיתון אינפלציה של 9%. אם זה המצב, אז למה להעלות ריבית בכלל? או שהריבית באירופה תעלה הרבה מעבר למה שהשוק מניח, או שהמצב הכלכלי באירופה הוא כל כך בעייתי, שגם בסביבת אינפלציה כה גבוהה לא ניתן יהיה באמת להעלות ריבית באופן מספק. שתי האפשרויות, איך לומר, לא מספקות הרבה מקום לאופטימיות מבחינת השוק האירופאי.

 

פוקר בין ה-FED והשוק

ה FED משחק בינתיים "פוקר פייס" עם השוק ולא מספק תחזיות ברורות לגבי הריבית שהוא צופה במהלך השנה הבאה. מצד אחר פאוול לא רואה בנתוני התוצר הקיימים אינדיקציה למיתון, ודי מתעלם מהנתונים הנוספים שמצביעים על אפשרות למיתון אמיתי בתקופה הקרובה. ה FED שומר לעצמו את הזכות לפעול באופן תלוי נתונים ולא מתחייב לשום דבר. מצד שני, פאוול כן רומז שקצב העלאות הריבית צפוי להתמתן בקרוב, וכי בעת הנוכחית הריבית מצויה כבר ברמה נייטראלית. עם כל הכבוד לריבית, מה שלא ממש מקבל עדיין תשומת לב ראויה הינו הירידה החדה בקצב הגידול של כמות הכסף בארה"ב. בסופו של דבר, אינפלציה היא תולדה של יותר כסף, שרודף אחרי כמות נתונה של סחורות ושירותים. קצב הגידול של כמות הכסף במחצית הראשונה של השנה עמד על 0.8% בלבד (1.6% במונחים שנתיים). זאת ביחס לממוצע של כ 6% מדי שנה בשנים 2010-2019 (טרום משבר הקורונה), תקופה בה האינפלציה הייתה נמוכה. מכאן שהקצב הנוכחי הינו כבר מרסן מאוד. בהינתן שה FED מצמצם את המאזן, הקצב של גידול כמות הכסף צפוי רק להמשיך ולרדת.

 

החברות יצליחו להתמודד בהצלחה עם המיתון?

אז מדוע המצב הנוכחי אינו רע בהכרח לשוק ההון? על אף האובססיה שלנו להשוואות היסטוריות, כל מיתון כידוע הינו בעל מאפיינים שונים ונסיבות שונות. בהיעדר קטסטרופה עולמית חדשה, ישנה הסכמה כי מיתון, אם יקרה, יהיה מיתון לייט. האבטלה לא צפויה לזנק באופן חד, עסקים לא צפויים לקרוס באופן נרחב ולא סביר שנראה המונים נזרקים לרחוב מבתיהם. כמו הכלכלה, גם החברות מגיעות במצב טוב בהרבה למציאות המאתגרת כיום, לעומת מצבן טרום מיתונים מחזוריים קודמים בשנים 2000 ו 2008. כמות המזומן בידי החברות עומדת כיום על 4 טריליון $, לעומת 1 טריליון ו 1.5 טריליון בשנים 2000 ו 2008 בהתאמה. גם בהתאמה לאינפלציה מדובר בנזילות גבוהה משמעותית כיום לעומת העבר. בנוסף, שיעור הרווחיות של חבורת היום גבוה מהרווחיות לפני מיתונים קודמים. המשמעות היא גמישות פיננסית חזקה מאוד של החברות, מבחינת היכולת שלהן להתמודד עם מיתון סביר. גם הדו"חות של החברות עד כה מצביעים על סביבה מאתגרת יותר, אולם התחזיות לא מצביעות על שינוי דרמטי בפעילותן העיסקית. מעבר ליכולת של החברות לצלוח את התקופה הנוכחית, רבות מהן יוכלו להמשיך לחלק דיבידנדים ולבצע בייבקים, כפי שעשו עד כה ואף להגדיל את ההיקף. זאת בזמן ששוק ההנפקות די קפא עקב המגמה השלילית בשווקי המניות לאורך השנה. מכאן שהיצע המניות קטן ומהווה בסיס להתאוששות נאה בשוק המניות כשהמגמה תתהפך. השילוב של הנסיבות שתוארו לעיל וירידת תשואות הינו חיובי גם עבור שוק הקרדיט. שיעורי הדיפולט במציאות הנוכחית לא צפויים להיות חריגים ומפחיתים את הסיכון המערכתי עבור כלל נכסי הסיכון.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

בחודש החולף נוספו 372 אלף משרות בארה"ב, הרבה מעל הצפי של 268 אלף. התוספת הייתה רוחבית בכל המגזרים, כאשר פנאי, שירותים מקצועיים ושירותי בריאות וחינוך הובילו את הגיוסים. שיעור האבטלה נותר ברמה של 3.6%. השכר השעתי עלה החודש ב 0.3%, בהתאם לצפי. הקצב השנתי האט ל 5.1% מ 5.3% בחודש הקודם.

ה-FED העלה כצפוי את הריבית ב 0.75% לרמה של 2.25%-2.5%. בבנק המרכזי ציינו שבישיבות הקרובות ימשיכו במהלך העלאות הריבית על מנת להחזיר את האינפלציה ליעד, אולם הקצב בהמשך יהיה תלוי נתונים ובנקודה מסויימת יהיה ראוי להאט את הקצב. נגיד הבנק לא צופה כרגע מיתון וציין שאין לו יכולת לספק תחזית לגבי גובה הריבית בשנה הבאה.

הכלכלה האמריקאית התכווצה ברבעון השני ב 0.9% (במונחים שנתיים), רבעון שני ברציפות של התכווצות. ירידה במלאים והשקעות המגזר העיסקי היו התורמים העיקריים להתכווצות. הצריכה עלתה באופן מתון מאוד, אולם עם שונות גבוהה בין צריכת מוצרים שהתכווצה, וצריכת שירותים שגדלה.

האינפלציה ממשיכה לשבור שיאים. החודש עלה מדד המחירים לצרכן ב 1.3%, לעומת צפי של 1.1%. הקצב השנתי עלה לשיעור של 9.1%. מדד הליבה עלה ב 0.7%, לעומת צפי של 0.5%. הקצב השנתי של מדד הליבה האט ל 5.9%, לעומת 6% בחודש שלפני. עליות המחירים היו רוחביות בכל הסעיפים, כאשר אנרגיה, דיור ומזון היו התורמים העיקריים לעליה החדה.

מדד ה ISM למגזר התעשייה ירד לרמה של 53 נקודות, נמוך מהצפי ל 54.9. רכיב המחירים מתמתן ורכיב התעסוקה והזמנות חדשות יורד לרמה של התכווצות. מדד מגזר השירותים ירד באופן מתון מהצפי לרמה של 55.3 נקודות. הזמנות חדשות האטו מעט, אך עדיין מצביעות על התרחבות, בעוד רכיב התעסוקה נפל לטריטוריה של התכווצות.

המכירות הקמעונאיות עלו החודש ב 1%, גבוה מהצפי של 0.8%, אולם לאחר עדכון כלפי מטה של החודש הקודם. הקצב השנתי עלה ל 8.4%, אולם מדובר כבר בחודש רביעי ברציפות של קצב ריאלי שלילי.

 

אירופה

 • ה-ECB הפתיע החודש והעלה ריבית ב 0.5%, לעומת ציפיות ל 0.25%. זוהי העלאת ריבית ראשונה באירופה מאז 2011 וסיום של מדיניות הריבית השלילית לאחר 8 שנים. בבנק המרכזי ציינו שימשיכו עם תהליך הנורמליזציה של הריבית בישיבות הבאות. בנוסף, ה ECB אישר את מנגנון רכישות האג"חים שמטרתו לייצב את שוק האג"ח במידה ויפתחו מרווחים חריגים בין המדינות השונות בגוש.
 • על פי האומדן הראשון, כלכלת גוש האירו צמחה באופן מפתיע ב 0.7% ברבעון השני, עקב הסרת מגבלות הקורונה ופריחה בתחומי התיירות. ספרד ואיטליה צמחו באופן נאה, בעוד הכלכלה הגרמנית הראתה סטגנציה.
 • שיעור האינפלציה בגוש האירו עלה החודש לקצב שנתי של 8.6%, בהתאם לצפי. מדד הליבה דווקא ירד מעט לקצב שנתי של 3.7%, לעומת 3.8% בחודש הקודם.
 • מדד מנהלי הרכש בגוש האירו ירד לרמה של 49.6 נקודות, רמת התכווצות לראשונה מאז הקורונה. מדד מגזר השירותים ירד לרמה של 50.6 נקודות מ 53 בחודש הקודם ונמצא ברמה גבולית מאוד בין צמיחה להתכווצות.
 • המכירות הקמעונאיות בגוש האירו עלו החודש ב 0.2%, נמוך מהצפי של 0.4%. קצב הגידול השנתי ירד ל 0.2% מ 4% בחודש הקודם.
 • מדד הסנטימנט הכלכלי בגוש האירו צנח לרמה של 53.8- נקודות, הרמה הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2011, על רקע משבר האנרגיה ביבשת.
 • מאזן הסחר של גוש האירו הצביע עמד על גירעון של 26.3 מיליארד אירו, חודש שביעי ברציפות של גירעון.
 • שיעור האינפלציה בבריטניה עלה לקצב שנתי של 9.4%, לעומת 9.1% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה האטה מעט ל 5.8% מ 5.9%.

 

ישראל

 • ריבית ב"י – חודש יולי נפתח עם עליה של 0.5% בריבית ב"י לרמה של 1.25% בהתאם לצפי. חששו העיקרי של בנק ישראל הוא מפני יציאה משליטה של האינפלציה כפי שקורה באירופה ובארה"ב. בהמשך לכך, חטיבת המחקר של ב"י צופה כי הריבית צפויה להמשיך ולעלות עד לשיעור של 2.75% בממוצע ברבעון השני של 2023, כלומר בעוד כשנה מהיום.
 • מדד המחירים לצרכן לחודש יוני עלה בשיעור של 0.4% בהתאם לתחזיות שוק ההון המקומי, זאת בהשפעת מחירי המזון ללא פו"י שעלו בשיעור של 0.4% וסעיף הדיור (שכירות) שעלה בשיעור של 0.7%. בסיכום 12 החודשים החולפים הוא מסכם עליה של 4.4%, הרבה מעל ליעד האינפלציה של בנק ישראל שנקבעה בטווח של 1-3%. נציין שציפיות האינפלציה הגלומות על פי המח"מ בחודש יולי ירדו בחדות ביחס לחודש הקודם ונמצאות בטווח יעד האינפלציה (1% – 3%) גם באג"חים לטווח קצר של שנתיים.
 • מחירי הדיור רשמו אף הם עליה של 1.4% ביוני ומסכמים קצב עליה חדש של 15.9% בשנה החולפת אולם כתוצאה מעליית ריבית ב"י, כמות הדירות החדשות שנמכרו החלה לרדת ביחס למגמת החודשים האחרונים. נציין גם שחלה ירידה של 0.8% במספר המשכנתאות שנלקחו בחודש יוני וייתכן שאלו סממנים מקדימים להאטה בקצב עליית מחירי הדיור ואולי אף לירידה ממשית במחירים בחודשים הקרובים.

 

אחר

 • הייצוא בסין עלה החודש הרבה מעבר לצפי לקצב שנתי של 17.9%, לעומת הייבוא שהאט לקצב שנתי של 1% בלבד. עקב כך מאזן הסחר של סין רשם חודש שיא עם עודף של 98 מיליארד $. התוצר בסין התכווץ ב 2.6% ברבעון השני, גרוע מהצפי להתכווצות של 1.5%, עקב המגבלות המחמירות בתקופה זו על רקע התפשטות המגיפה.
 • קרן המטבע העולמית חתכה את תחזית הצמיחה הגלובאלית השנה ב 0.4% ל 3.2%. לשנת 2023 התחזית נחתכה עוד יותר ל 2.9%. פגיעה בכח הקניה של משקי בית ומדיניות מרסנת של ה FED חתכו את תחזית הצמיחה לארה"ב ב 1.4% ל 2.3% השנה. הסגרים ומשבר בשוק הנדל"ן חתכו את תחזית הצמיחה של סין ב 1.1% לרמה של 3.3% בלבד השנה. בקרן המטבע מציינים שהסיכונים לתחזית מוטים באופן מובהק כלפי מטה.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

הירידה ברמת הלחץ בשוק האג"ח הביאה להתאוששות מרשימה מאוד בשווקי המניות החודש, בדגש על הכלכלות המפותחות. מדד ה S&P 500 עלה ב 9.1% (13.3%-) ומדד ה Eurostoxx 600 האירופאי עלה ב 7.7% (8.4%-). לעומת זאת, מדד השווקים המתעוררים ירד ב 0.2% (17.8%-) עקב ירידות חדות בסין, בעקבות החששות מהתפשטות נוספת של המגיפה ובעיות בשוק הנדל"ן.

מבחינה סקטוריאלית, החודש ענפים מוטי צמיחה הובילו באופן מובהק, בדגש על צמיחה מחזורית וטכנולוגיה. מנגד, הסקטורים הדפנסיביים בלטו בתשואות החסר. צריכה בסיסית ובריאות עלו בשיעור המתון ביותר.

הבורסות בת"א עלו בחודש יולי בדומה למגמה בשווקים המובילים בעולם. מדד ת"א 35 עלה בשיעור של 6.53% ומדד ת"א 90 עלה בשיעור של 6.94%. מדדי המניות הבולטות בעליות הם מדדי מניות הטכנולוגיה לרבות הקלינטק ואנרגיה מתחדשת, מדדי האנרגיה לרבות תשתיות, הנדל"ן המניב והתעשייה.

 

מטבעות ואג"ח

שוק האג"ח הציג גם הוא עליות מרשימות מאוד החודש, עקב רגיעה בחששות האינפלציוניים. התשואות של אג"ח ממשלת ארה"ב ל 10 שנים ירדו ב 36 נ"ב (114+). אג"ח קונצרני בדירוג השקעה עלה ב 2.4% (6.8%-) ואג"ח HY סגר מרווחים ועלה ב 6.6% (9.2%-).

שוק האג"ח הישראלי רשם עליות שערים בכל המדדים. האג"ח הממשלתיות הצמודות עלו בכ- 1% בעוד שהאג"ח הממשלתיות השקליות עלו בכ- 1.5%. התשואה לפדיון ל10 –  שנים ירדה ל2.4% , ירידה של כ 0.3- מחודש יוני. מדדי תל בונד 60 ותל בונד 50 שקלי הוסיפו עליות שערים זהות של כ 1.2%. באג"ח הקצרות שיעור העליה היה גובה יותר בצמוד לעומת השקלי, מדד תל-בונד צמודות 0-3 עלה בכ 1.5% בעוד שמדד תל-בונד שקלי 0-3 עלה בכ 0.5%. באג"ח הארוכות שיעור העליה היה נמוך יותר בצמוד לעומת השקלי, מדד תל-בונד צמודות 5-15 עלה בכ0.9% בעוד שמדד תל-בונד שקלי 5-15 עלה בכ1.9%.

בשוק המטבעות הדולר המשיך להתחזק החודש מול סל המטבעות העולמי ב 1.2% (10.7%), אולם עם שונות בין המטבעות השונים. בעוד ההתחזקות חלה מול האירו ומטבעות של מרבית המדינות המתפתחות, המטבע האמריקאי נחלש מול השקל, הפאונד, הפרנק השוויצרי והיין היפני. השקל התחזק מול המטבעות המובילים בצורה חדה בחודש יולי, יותר מאשר ההתחזקות של הדולר בעולם. שיעור השינוי של הדולר מול השקל עמד על 3.11%- ושיעור השינוי של האירו מול השקל עמד על 4.55%-. השקל התחזק גם מול הליש"ט, היין היפני, פרנק שוויצרי ומטבעות מובילים נוספים.

 

 

 

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

 

אין באמור משום התחייבות או הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או להשגת תשואה כלשהי (לרבות תשואה עודפת) ו/או רווח כלשהו ו/או מניעת הפסדים. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם, והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי למגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ ("מנהל התיקים") ו/או לחברות קשורות אליו ו/או ללקוחותיהם עניין אישי במידע המוצג בסקירה זו, לרבות בסקטורים ו/או בתחומים הנזכרים בה ו/או אחזקות בנכסים המשתייכים לתחומים ו/או לסקטורים אלה, וכי מנהל התיקים ו/או חברות קשורות אליו מנהלים ו/או עשויים לנהל מכשירי השקעה בתחומים ו/או בסקטורים הנזכרים בסקירה, אשר השקעותיהם יכללו ניירות ערך/נכסים פיננסיים המשתייכים לתחומים ו/או לסקטורים הנזכרים בסקירה. תיקי ההשקעות שבניהול מנהל התיקים מושקעים בפועל בניירות ערך ובנכסים ספציפיים, ולא בהכרח נצמדים למדדים ו/או לסקטורים הנזכרים במסמך זה או למדדים ו/או סקטורים כלשהם. מסמך זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ולא נועד לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. האמור מבוסס על מידע, אשר מנהל התיקים סבור כי הוא מהימן. עם זאת, לא מנהל התיקים, לא כל מי שפועל מטעמו יכול לערוב לשלמותו או לדיוקו של האמור מסמך. האמור במסמך אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי המסמך ייקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות במסמך נכונות למועד פרסום הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת, ואין כל הכרח כי המגמות המתוארות בסקירה לגבי הסקטורים ו/או התחומים ו/או ניירות הערך ו/או המכשירים הפיננסיים הנזכרים בסקירה, תימשכנה בעתיד. יודגש כי הערכות מנהל התיקים, המופיעות במסמך זה, מהוות מידע צופה פני עתיד, כמשמעות המונח בחוק ניירות ערך, התשכ"ח- 1968, אשר התממשותם אינה וודאית ואינם בשליטת מנהל התיקים. בנוסף האמור במסמך מתבסס על נתונים והערכות המבוססים על מקורות חיצוניים, ואשר תוכנם לא נבדק באופן עצמאי על-ידי החברה ולפיכך מנהל התיקים אינו אחראי לנכונותם. בסקירה עלולות ליפול טעויות ובמידע המובא בה עשויים לחול שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות המובאות במסמך זה לתוצאות בפועל. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהו למהימנות ולנכונות המידע המובא בה. מנהל התיקים לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שייגרמו משימוש במסמך זה, אם יגרמו, ואינו מתחייב כי שימוש במידע עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש. מנהל התיקים אינו מחויב להודיע בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע המובא בסקירה מראש או בדיעבד. אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להדפיס, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את המידע ו/או כל חלק ממנו בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מנהל התיקים. לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שלמנהל התיקים יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא. התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שיש לו זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מנהל התיקים בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מנהל התיקים כל חובה להודיע על שינוי כאמור.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)