גל של חברות "פינטק" (טכנולוגיה-פיננסית), מאיימות על העולם הפיננסי המסורתי במטרה להפוך את השירותים הפיננסיים לנגישים יותר עבור הציבור הרחב

  • סך ההשקעה ב-4 השנים האחרונות בתעשיית הפינטק עמדה על 40 מיליארד דולר.
  • על פי הערכות – 82% מהחברות הפיננסיות בעולם יגבירו את שיתופי פעולה שלהן עם חברות טכנולוגיה ב-5 השנים הבאות
  • הסיבות להשקעה בפתרונות פינטק מצד הגופים הפיננסים: נוחות, זמינות 24/7, ומתן שירות מהיר ויעיל ללקוח
  • האתגרים המרכזיים להתפתחות הסקטור: רגולציה, שוני בגישות ניהול, וסביבת עבודה
  • בלוקצ'יין – הטכנולוגיה העתידית של תעשיית הפינטק רשמה השקעות ברבעון הראשון של 2017 בשווי 1.5 מיליארד דולר.

טכנולוגיה פיננסית (פינטק – FinTech) – טכנולוגיה חדישה שמטרתה להתחרות בשיטות פיננסיות מסורתיות באמצעות אספקת שירותים פיננסים, ובכך להפוך את השירותים הפיננסיים לנגישים יותר עבור הציבור הרחב. חברות טכנולוגיות פיננסית מורכבות הן מחברות הזנק והן מחברות פיננסיות וטכנולוגיות מבוססות המנסות להחליף או לשפר את השימוש במסגרת החברות הפיננסיות הקיימות.

העולם חווה שינויים טכנולוגיים מרחיקי לכת בשלל תחומים. אחד מהתחומים הללו הינו סקטור הפיננסים. בנקים, בתי השקעות, חברות ביטוח, חברות אשראי –מבינים שעל מנת להישאר תחרותיים, עליהם לאמץ טכנולוגיות חדשות אשר מותאמות לשינויים בהרגלי הצריכה של העולם החדש. שירותי בנקאות דיגיטאלית, שירותי סליקה ופלטפורמות העברת כספים מהוות קצה קרחון בעולם חדש ומגוון שהולך לשנות בצורה דרמטית בעשור הקרוב את תעשיית הפיננסים.

לדוגמא: מערכות בינה מלאכותית מגובות ביג דאטה אשר תוכלנה לזהות תווי פנים, ישוחחו עמנו על שלל נושאים: מצב חשבון, הענקה וייעוץ של הלוואות ומשכנתאות וכן ניהול השקעות. שטרות הנייר והמטבעות אשר היו נפוצים לשימוש עד לפני 15-20 שנה, כבר אינם נפוצים כבעבר ומוחלפים באמצעות כרטיסי האשראי/דביט. אפליקציות סליקה, העברת כספים וארנקים דיגיטליים ייעודים הם רק חלק מפלטפורמות אשר עתידות להצטרף אליהם.

פירמת החשבון PWC בצעה מחקר מקיף במהלך 2017 בקרב 1,308 מוסדות שירותי פיננסים וחברות הזנק העוסקים בטכנולוגיה פיננסית ברחבי העולם. החברות חולקו ל-4 קבוצות: חברות סליקה, בנקים, חברות ביטוח וחברות לניהול השקעות. במסגרת המחקר עלה כי סך ההשקעות בסקטור ב-4 השנים האחרונות עמד על כ-40 מיליארד דולר. 56% מהחברות השיבו כי השקעות משולבות פיננסים-טכנולוגיה נמצאות בתכניות האסטרטגיות שלהן ל-5 השנים הקרובות.

שלושת הסיבות המרכזיות מדוע חברות משקיעות במוצרי טכנולוגיה פיננסית:  מקור: PWC

חברה מקום 1 מקום 2 מקום 3
חברת סליקה נוח לשימוש מאפשר מתן שירות מהיר זמינות 24/7
בנקים נוח לשימוש זמינות 24/7 מאפשר מתן שירות מהיר
חברות ביטוח נוח לשימוש חשיבות במתן שירות ללקוחות זמינות 24/7
בתי השקעות נוח לשימוש עלות זמינות 24/7

 

צפי לעלייה בשת"פ בין חברות פיננסיות לחברות טכנולוגיה

שותפויות בין מוסדות פיננסיים מסורתיים לבין חברות הזנק המתמחות בשירותים פיננסים צוברות תאוצה בשנים האחרונות. המדינה המובילה בעולם כיום ביצירת שותפויות אלו הינה גרמניה עם 70% מהמוסדות הפיננסיים הקשורים בשותפויות עם חברות טכנולוגיה בנושאים פיננסיים. ארה"ב נמצאת באמצע הדירוג עם 53% מוסדות  פיננסיים, אולם בקרב חברות אמריקאיות אשר השיבו לסקר ישנו צפי לעלייה בשיתוף הפעולה עד רמה של 88% מהמוסדות הפיננסיים. כיום שיעור הממוצע הכולל בקרב מוסדות פיננסיים לחברות הזנק ברחבי העולם עומד על 47%, אך הצפי הוא לעלייה ב-3 עד 5 השנים הבאות לרמה של 83%.

האתגרים העומדים אל מול עיניהן של חברות המשקיעות בפינטק

ניהול חברה, קבלת החלטות, שינוי וגמישות במעבר בין תפקידים, אופן מהלך עבודה ורגולציה – כל התחומים הללו שונים מהותית בין חברה פיננסית לחברה טכנולוגית. נושא הרגולציה לכשעצמו מסתמן כאחד האתגרים הגדולים עבור תעשיית הפינטק, בשל רצון לשמור על הגנת פרטיות המשתמשים, אחסון הביג דאטה וכן התקפות הסייבר ואבטחת המידע. על פי הערכות, העלויות הכספיות של חברות בענף הפינטק בהיבט של רגולציה בלבד, צפויות להגיע לכ-4 מיליארד דולר בשנה. 50% מהחברות במחקר של PWC ציינו כי הרגולציה צפויה להוות הגורם העיקרי לעיכוב עבורם.

היכן מתכוונות החברות להשקיע בשנה הקרובה?

אחת הסיבות המרכזיות להתמקדות בטכנולוגיה פורצת דרך הינה האפשרות של חברות פיננסיות להעמיק את קשרי הלקוחות שלהן ולשפר את חוויות הלקוח במגוון תחומים. 74% מהחברות אשר נשאלו במחקר ציינו כי נושא ניתוח הביג דאטה נמצא בראש סולם העדיפויות להשקעה בשנה הקרובה. 51% מהחברות ציינו את אפליקציות המובייל כתחום מועדף להשקעות, 34% מהחברות ציינו את תחום האינטליגנציה המלאכותית, 32% ציינו את אבטחת הסייבר ככזה הנמצא בראש מעייניהן. באשר לטכנולוגיית הבלוקצ'יין – 50% מחברות הטכנולוגיה (פינטק) ציינו כי טכנולוגיה זו הינה הדבר החשוב ביותר להשקעה בשנה הקרובה.

טכנולוגית הבלוקצ'יין

אחד הנושאים הבוערים בקרב חברת הטכנולוגיה בתעשיית הפינטק, אשר נמצא ממש בצעדיו הראשונים הוא טכנולוגית הבלוקצ'יין.  מדובר בטכנולוגיה המאפשרת פעילות עסקית מאובטחת על גבי האינטרנט ואימות של עסקאות בין שני צדדים ללא צורך בישות מנהלת מרכזית. את אותה ישות מרכזית מחליפים בלוקים מוצפנים של מידע הנוצר באמצעות שיתוף מבוסס רשת מסוג P2P (רשת עמית לעמית – רשת תקשורת בה כל אחד מצמד המשתמשים המתקשרים ביניהם באמצעות המחשב מתפקד הן כלקוח והן כשרת וכל אחד מאותן קצוות מסוגל ליזום או לסיים התקשרות וכן לספק או לדרוש שירותים). טכנולוגית הבלוקצ'יין מתבססת על בסיסי נתונים מבוזרים אשר אינם תלויים במתווך אמצעי אלא נמצאים על מספר רב של מחשבים המסונכרנים זה עם זה.

שיתוף הפעולה במסגרת טכנולוגיית הבלוקצ'יין בין חברות הטכנולוגיה לחברות בסקטור הפיננסים גדל ב-79% בשנת 2016 וסך השקעותיו נאמדו בכ-450 מיליון דולר. ברבעון הראשון של 2017 נרשמו שיתופי פעולה בין חברות פיננסיות לכאלו העוסקים בטכנולוגיית הבלוקצ'יין בהשקעה של 1.5 מיליארד דולר. תחום העברת הכספים בין משתמשים וכן אפליקציות תשלום הינן הפעילות ביותר כיום באימוץ הטכנולוגיה, כאשר חברות אמריקאיות הינן החלוציות בתחום. במסגרת המחקר של חברת PWC, 55% מהחברות הנשאלות ציינו כי הן צופות לאמץ את טכנולוגיית הבלוקצ'יין או חלק ממנה עד 2018, ו-77% מהחברות ציינו כי יטמיעו אותה במערכות שלהן עד 2020.

 

לסיכום, תחום הפינטק הינו תחום הצומח בשנים האחרונות וצפוי לרשום עלייה משמעותית בשנים הקרובות, ולתפוס מקום נכבד בעולם הפיננסי המסורתי שצפוי לעבור שינויים מרחיקי לכת. חברות פיננסיות ותיקות מבינות כי תהליכי אוטומציה, בינה מלאכותית, שיפור חוויות לקוח, יעילות ומהירות של העברת כספים ומידע המגיעים כצורך מהלקוחות ובהתאם לכך מאפשרים להם לחבור לחברות הזנק העוסקות בתחום. עבור אותן חברות פיננסיות, השקעות אלו מאפשרות להן להישאר רלוונטיות, והסטת הכספים עבור מחקר ופיתוח טכנולוגי כיום עשוי להניב עבורם בעתיד הכנסות ורווחים עתידיים ולשמר את מעמדם התחרותי.

 

למידע על קרן הנאמנות:

MTF מחקה (Bluestar Fintech (4B מנוטרלת דולר(1)  //  מס' ני"ע 5125703

פנה ליועץ ההשקעות בבנק

מגדל שוקי הון  // קרנות נאמנות // מוקד מקצועי 03-5193333

 

סקירה זו הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע”מ ("מגדל שוקי הון”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או לחברות בנות שלנו ו/או ללקוחותיהן עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל שוקי הון.

>> לעמוד פרופיל החשיפה (1) מדד “BlueStar Fintech Index”,“BFNQ” (להלן, יחד – “המדד של בעל הרישיון TM”) הוא רכושה הבלעדי וסימן מסחר רשום של BlueStar Global Investors LLC, והוא ניתן לשימוש ברישיון למטרות מסוימות על ידי קרן עוקבת של מגדל (קרן מחקה). מוצרים המבוססים על המדד של בעל הרישיוןTM אינם ממומנים, מאושרים נמכרים או מקודמים על ידי BlueStar Global Investors, LLC, ו-BlueStar Global Investors, LLC אינה נותנת כל מצג בנוגע לכדאיות המסחר במוצרים אלה. מנהל הקרן הינו מגדל קרנות נאמנות בע"מ. אין מנהל הקרן מתחייב להשיג תשואה כלשהי לרבות תשואה עודפת. המידע בדף זה אינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרן, רכישת יחידות תעשה עפ”י תשקיף ודו”חות מיידיים שבתוקף בלבד. מתן המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתוניו או בצרכיו של כל אדם.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)