כיום, כולם מדברים על בינה מלאכותית, יש שאוהבים וטוענים שזה העתיד, ויש כאלה שמודאגים מזה. על דבר אחד אין וויכוח, העולם הולך לכוון של שימוש נרחב בבינה מלאכותית, והמשקיעים רוצים להיות שם כבר בהתחלה.

מה זה בינה מלאכותית?

בינה מלאכותית היא למעשה שילוב של האינטליגנציה האנושית יחד עם תפעול רובוטי ממוחשב, ובכך מייצרים יכולות ביצוע העולה על גבולות היכולת אנושית. למעשה, אפשר יהיה לשפר משמעותית את רמת החיזוי המבוססת על מערכי נתונים.

הבינה המלאכותית  נחלקת לשני תחומי פעילות עיקריים: Deep Learning ו-Reasoning Systems. חברות, בשתי הדרכים מפתחות פלטפורמות מקבילות לפעילות הקשורה במוח האנושי: תחושה, תבונה, פעולה/תגובה, הסתגלות וזיכרון, והן מתבצעות באמצעות שתי מערכות: למידה עמוקה ((Deep Learning ו-מערכות היגיון (Reasoning Systems).

ה-Deep Learning מהווה את הליבה של הבינה המלאכותית. עיקר ההשקעות העתידיות יהיו לשם מניעת הונאות וניהול סיכונים עבור חברות. בשנת 2017 סך ההשקעות בתחום עמדו על כ-1.41 מיליארד דולר, ועל פי הערכות של חברת Markets&Markets, עד שנת 2022, סך ההשקעות בתחום יגיעו ל-8.81 מיליארד דולר, עם שיעור צמיחה שנתי של 44%. הביקוש הגובר לתהליכים עסקיים חכמים, וכן העלייה בהחדרת יישומים מודרניים לתהליכי העבודה, צפויים לספק הזדמנויות לצמיחה בשוק ה-.Deep Learning

מחקר של חברת Mckinsey, מסביר כי בשנת 2016 סך ההשקעות העולמיות בבינה מלאכותית נעו בטווח שבין 26 מיליארד דולר עד 39 מיליארד דולר, כאשר האזור הגיאוגרפי שהוביל את סך ההשקעות היה צפון אמריקה עם השקעות שנעו בין 15 מיליארד דולר ל-23 מיליארד דולר.

פיתוח בינה מלאכותית פועל בכמה תחומים עיקריים: רפואה, פיננסים ומדיה חברתית.

רפואה

בכל שנה גדל היקף הרשומות הרפואיות שנסרקו אל המחשב. אך למרות זאת,  תעשיית הרפואה לא השכילה לבצע שימוש יעיל בנתונים אלו לשם הפקת מידע אשר היה עוזר לבצע מהפיכה באופני אבחון, טיפול ומניעה של מחלות. כיום מתרכזים בעיקר ביכולת של הבינה המלאכותית לייצר ממסדי נתונים מסקנות אינטליגנטיות המבוססות על צפייה בנתונים.

בין השנים 2010 עד 2015, כמות הנתונים על מטופלים שאוחסנה על גבי רשת התקשורת גדלה ב-700%, אך נתונים אלו לא היו מסונכרנים אחד עם השני. תחום הבריאות צפוי לעבור מהפיכה בעשורים הקרובים בעקבות השילוב של הבינה המלאכותית והשימוש שהיא תעשה במידע שבמסדי הנתונים: השוואה בין מטופלים הנושאים מחלות זהות ויכולת זיהוי של שינויים קטנים ביניהם, יכולים להשפיע על סוג התרופות ואופן הטיפול שיינתן עבור כל מטופל . זיהוי מגיפות פוטנציאליות בשלב מוקדם ומעקב אחר תחלואה של מחלות על בסיס תצפיות של מטופלים תסייע על מנת למנוע את התפשטותן.

פיננסים

הבנקים ובתי השקעות. נושאים את עיניהן אל הבינה המלאכותית. עיקר המאמץ מתרכז בניסיון לקבל פתרונות להקטנת הוצאות. אחת הדוגמאות המעניינות היא של בנק אמריקאי גדול אשר פנה למכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) על מנת שיעזור לו להתמודד עם הפסדים יומיים של כ-50 מיליון דולר מאנשים שאינם משלמים את חובות כרטיסי האשראי שלהם. הצוות ב-MIT שילב נתונים סטטיסטיים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, היסטוריה עבריינית ורשומות בנקאיות ומצא כי אנשים שהפקדותיהם הישירות נעצרו בשלושת החודשים האחרונים היו בסיכון גבוה פי 5 לא לשלם את חובותיהם. למעשה, קבוצה של אנליסטים יכולים לעבור על אותם נתונים ולמצוא שעלייה בשיעורי האבטלה מקשים על ביצוע תשלום חשבונות, אבל היתרון של האלגוריתם של MIT היה בכך שהוא הצליח לזהות מתוך כלל הלקוחות מי הם הבעייתיים. על סמך נתונים אלו, החליט הבנק לחתוך את קווי האשראי של 4% מהלקוחות אשר הראו סימני מצוקה, וזאת במקום להקטין את קווי האשראי של כלל לקוחותיו ב-50%.

מדיה חברתית

המדיה החברתית אוספת את המידע הרב ביותר על אנשים. דוגמא נהדרת לשימוש שעושה בינה מלאכותית באיסוף הנתונים והאופן שבו היא משפיעה על עסקים ניתן למצוא באפליקציית התמונות החברתית אינסטגרם. החברה, שהוקמה ב-2010 ונרכשה על ידי פייסבוק, מחזיקה כיום ב-800 מיליון משתמשים פעילים מדי חודש, שמעלים 70 מיליון תמונות מדי יום. אנשים מתקשרים אחד עם השני באמצעות פוסטים  תוך שימוש בתגיות, שיוצרות מאגר עצום של מידע שמנתח באמצעות אלגוריתם מבוסס בינה מלאכותית את אופן ההתנהגות שלהם. תמונות ותגיות אלו מאפשרים למשתמשים למצוא תמונות בנושאים מסוימים, חוויות, מסעדות וכו'. אינסטגרם, באמצעות יכולת הניתוח שלה יכולה למכור פרסום ממוקד עבור פרופיל משתמשים מסוים, שכאשר מצרפים אליו את פייסבוק, מגלים שיש 1.8 מיליארד משתמשים ברחבי העולם, שבעזרת פוסטים, תגובות ואפילו לייקים אפשר למקד את תחומי העניין שלהם ולמקד את הנושאים והפרסומות שיעניינו אותם באופן פרטני.

תחום הבינה המלאכותית צפוי להיות הבסיס עליו יהיו מושתתות כלל הפעולות בהם אנו עושים כיום שימוש יום-יומי. הפוטנציאל שחברות מקבלות באמצעות ניתוח מסדי הנתונים על ידי שימוש בבינה מלאכותית הינו עצום. רפואה, פיננסים ומדיה חברתית ומספקים הסתכלות על האופן שבו נתונים שנאספים יכולים לשנות אופני פעילות של חברות. עוד מוקדם להעריך עד כמה דרמטית תהיה ההשפעה של הבינה המלאכותית עבור חברות, אך על סמך הדוגמאות שהראינו, עולה כי הפוטנציאל הטמון בבינה המלאכותית הינו גדול יותר מאשר אנו יכולים לדמיין.

יש באפשרותכם להשקיע בסקטור הבינה המלאכותית על ידי קרן נאמנות המחקה את מדד Bluestar Artificial Intelligence Index, במדד נכללות מניות שהונפקו על ידי חברות אשר מעורבות או מרוויחות מאימוץ או שימוש בבינה מלאכותית. חברות במדד עושות שימוש בבינה מלאכותית באמצעות שני הכלים שציינו: Machine Learning ו-System Reasoning.

בין החברות הנמצאות במדד (נכון ל-28.1.19), אפשר למצוא את: Cloudera, Inc, Xilinx Inc, Renesas Electronics Corp, Ceva Inc, Lam Research Corp, Lattice Semiconductor Co, Teradata Corp, LivePerson Inc, Wix.com Ltd, HubSpot Inc ועוד.

 

 

להשקעה בתחום הבינה המלאכותית באמצעות קרן מחקה מדד, פנה ליועץ ההשקעות שלך או רכוש ישירות דרך אתר הבנק.

MTF מחקה (4B)י Bluestar Artificial Intelligenceי(1) מנוטרלת דולר
מס’ ני”ע: 5127378

 

הכותב הינו אנליסט מדדים במגדל שוקי הון

MTF=Migdal Tracking Fundsי (4B)י 4 – עד 120% חשיפה למניות, B עד 30% חשיפה למט"ח. (1) מדד “Bluestar Artificial Intelligence Index”,“BAINTR” (להלן, יחד – “המדד של בעל הרישיוןTM”) הוא רכושה הבלעדי וסימן מסחר רשום של BlueStar Global Investors LLC, והוא ניתן לשימוש ברישיון למטרות מסוימות על ידי קרן עוקבת של מגדל (קרן מחקה). מוצרים המבוססים על המדד של בעל הרישיוןTM אינם ממומנים, מאושרים נמכרים או מקודמים על ידי BlueStar Global Investors, LLC, ו-BlueStar Global Investors, LLC אינה נותנת כל מצג בנוגע לכדאיות המסחר במוצרים אלה. מנהל הקרן הינו מגדל קרנות נאמנות בע”מ. אין מנהל הקרן מתחייב להשיג תשואה כלשהי לרבות תשואה עודפת. המידע בדף זה אינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרן, רכישת יחידות תעשה עפ”י תשקיף ודו”חות מיידיים שבתוקף בלבד. מתן המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתוניו או בצרכיו של כל אדם.

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)